Hakimden Sarıgül’e: Seçimde Umutlu Musunuz?

Hakimden Sarıgül’e: Seçimde Umutlu Musunuz?
Mustafa Sarıgül ile hakim arasında 'seçim' diyaloğu...2014 yerel seçimleri öncesi Feshane’de, Mustafa Suver isimli kişiye yumruk salladığı iddiasıyla, eski Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Mustafa...

Mustafa Sarıgül ile hakim arasında 'seçim' diyaloğu...

2014 yerel seçimleri öncesi Feshane’de, Mustafa Suver isimli kişiye yumruk salladığı iddiasıyla, eski Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Mustafa Sarıgül hakkında açılan davanın 3. duruşması görüldü. Davada ilk kez ifade veren ve Mustafa Suver’in darp etmediğini söyleyen sanık Mustafa Sarıgül ile hakim arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Hakim Ali Belen’in, “İnşallah sayın başkan kazanırsınız da… Umutlu musunuz? Şansınız nasıl?” sorusu üzerine Sarıgül de “Demokrasi, inşallah, kazansak da dokunulmazlık istemiyoruz” diye yanıt verdi. “Hakim Belen de “Ciddi misiniz?” sorusu üzerine ise Sarıgül “Kesinlikle” dedi. Hakim Belen de “Seçimde başarılar dilerim” diye konuştu.

2014 yerel seçimleri öncesi Feshane’de, Mustafa Suver isimli kişiye yumruk salladığı iddiasıyla, Mustafa Sarıgül hakkında İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3. duruşması görüldü. Sarıgül’ün de kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Mustafa Suver’den şikayetçi olduğu davada, sanıklar Mustafa Sarıgül ve Mustafa Suver hazır bulundu. Duruşma başladıktan sonra Hakim Ali Belen, “Hoşgeldiniz Sayın Başkan buyrun, oturun” demesi üzerine ayakta bekleyen Mustafa Sarıgül oturdu.

“BURADA BULUNMAKTAN SON DERECE ÜZGÜNÜM”

Hakim Ali Belen, sanık Mustafa Sarıgül’ün duruşmadan önce mahkemeye 2 sayfalık savunma ve beyanlarını içerir dilekçe sunduğunu belirtti. Savunmasını yapan Mustafa Sarıgül, “Burada bulunmaktan son derece üzgünüm” diyerek sözlerine başladı. Sarıgül, “Ortam çok kalabalıktı ve gürültülüydü. Huzurdaki katılan sanık Mustafa Suver’i darp etmedim. İtişmenin dışında birşey olmadı. Niye kardeşime öyle bir şey yapayım. Ben her yurttaşımın haklarını savunuyorum” dedi. Mustafa Suver’in kendisine hakaret ettiği iddiasının hatırlatılması üzerine Sarıgül, “Küfür falan duyulacak bir ortam değildi. Ortam gürültülüydü. Şikayetim devam etmektedir. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

HAKİM SANIKLARA UZLAŞMA TEKLİF ETTİ

Hakim Ali Belen, sanıklar Mustafa Sarıgül ve Mustada Suver’e uzlaşma teklif etti. Söz alan sanık Mustafa Suver, “Dayak yedim, aileme karşı mahçup oldum. Şikayetçiyim” dedi. Sarıgül de şikayetinin devam ettiğini belirtti.

“MÜVEKKİLİMİN KÜFÜR ETTİĞİ İDDİASINI KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUZ”

Mustafa Suver’in avukatı Kadir Altan, “Mustafa Sarıgül olayın içindedir. Küfür duymadığını söyledi. Artık tanık dinlemeye gerek yoktur. Sarıgül olayın bizzat muhatabıdır. Olayın içindedir. Kendisi ortamın kalabalık ve gürültülü olduğunu belirterek, küfür duymadığını söylemiştir. Bilirkişi raporunda ortamın kalabalık olduğu belirtilmiştir. Müvekkilimin küfür ettiği iddiasını kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

SARIGÜL’ÜN ASİSTANI TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenen Ali Özdemir Mustafa Sarıgül’ün 13 yıllık asistanı olduğunu belirterek, “Mustafa Suver’i olay nedeniyle tanırım. Olay günü Mustafa Sarıgül’ünde aralarında bulunduğu yaklaşık 15 kişiyle birlikte Feshane’ye Trabzon Günleri etkinliğine gittik. Mustafa Sarıgül o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaydı ve seçime çok kısa bir süre kalmıştı. Sarıgül stantları dolaşıp, vatandaşlarla sohbet ediyordu. Mustafa Sarıgül, Mustafa Suver’in yanından geçti ve tokalaştı. Ancak Mustafa Suver, Sarıgül’e hitaben yüksek sesle bağırarak ‘Sizin burada ne işiniz var, bir daha gelmeyin’ gibi hakaretamiz sözler söylemeye başladı. Ortam çok kalabalıktı. Gürültü olduğu için sinkaflı küfür söyleyip, söylemediğini tam olarak duymadım. Mustafa Suver bu şekilde sözler söyleyince, Sarıgül elini ittirdi ve olay yerinden hızla uzaklaştı. Sarıgül, Mustafa Suver’e hiçbir şekilde vurmadı” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA SARIGÜL: BEN DUYDUĞUM KÜFÜRLERİ NEZAKETİMDEN ÖTÜRÜ SÖYLEMİYORUM

Söz alan Mustafa Suver’in avukatı Kadir Altan, olay gününe ait görüntülerden alınan fotoğrafı tanık Ali Özdemir’e göstererek, “Siz burada Mustafa Sarıgül’ün arkasındasınız. Sarıgül’ün duymadığı küfürü siz nasıl duydunuz?” diye sordu. Bu sırada oturduğu yerden sanık Mustafa Sarıgül, “Ben duyduğum küfürleri nezaketimden ötürü söylemiyorum” dedi. Tekrar söz alan Tanık Ali Özdemir de “Ben Mustafa Sarıgül’ün, Suver’e vurduğunu görmedim” dedi.

HAKİM: MONTAJDIR BU YA….

Duruşmada olay gününe ait dosyada bulunan görüntüler izlendi. Bir internet sitesinden alınan ve Sarıgül’ün peş peşe elini öne doğru uzattığı kısa görüntüleri izleyen Hakim Belen, “Kim yapmış bunu, montaj olmasın bu, montajdır bu ya….” diyerek güldü. Görüntüleri izleyen Mustafa Sarıgül de arkaya doğru bakarak, ellerini açtı.

“YUMRUK ATMA EYLEMİ SÖZ KONUSU OLSA BİLE…”

Hakim de görüntülere ilişkin tutanağa şunları yazdırdı: “Görüntülerde Mustafa Suver’in yüzünün görülmediği, yumruk atma görüntüsünün tam olarak seçilemediği, Sarıgül’ün sağ elinin omuz hizasında ileri gidip geldiği, kamera görüntüsünde bir kişinin yakın mesafedeki baş görüntüsü olduğu, yumruk atma eylemi söz konusu olsa bile yumruğun kime atıldığının görüntülerde kesin olarak anlaşılamadığı görüldü, izlendi.”

“TANIK DA BANA VURDU”

Hakim Belen, Sanık Mustafa Suver’e tanık beyanına bir diyeceği olup olmadığını sordu. Söz alan Suver tanık Ali Özdemir’i kastederek,”O da bana vurdu, suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. Sarıgül’ün avukatı Asım İplikçioğlu da Sanık Mustafa Suver’e “Sarıgül kendisine neden vursun?” diye sordu. Hakim Belen de “Onu biz takdir ederiz” diyerek soruyu sordurmadı. Tanıkların dinlenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı Ekim ayına erteledi.

HAKİMDEN, SARIGÜL: UMUTLU MUSUNUZ, ŞANSINIZ NASIL?

Duruşmanın sona ermesinin ardından hakim Ali Belen, Sarıgül’e hitaben “İnşallah sayın başkan kazanırsınız da… Umutlu musunuz? Şansınız nasıl?” dedi. Sarıgül de “Demokrasi, inşallah, kazansak da dokunulmazlık istemiyoruz” diye yanıt verdi. Hakim Belen de “Ciddi misiniz?” sorusu üzerine ise Sarıgül, “Kesinlikle” dedi. Hakim Belen de “Seçimde başarılar dilerim” diye konuştu. Sarıgül teşekkür ederek duruşma salonundan çıktı.

İDDİANAME

İddianamede, Mustafa Sarıgül’ün seçim çalışması kapsamında 1 Mart 2014 tarihinde Eyüp Feshane’de yapılan Trabzon Günleri etkinliğine katıldığı anlatıldı. İddianemede, katılan Sarıgül taraftarlarının Başbakan’a hakaret ettiği, buna tepki gösteren Mustafa Suver’in de Sarıgül’e hitaben “Burada senin ne işin var, burada olmaman lazım” dediği, bunun üzerine Sarıgül’ün Suvar’ın elini sıktığı belirtildi. İddianamede elini kurtarmaya çalışan Suver’in de Sarıgül’e küfür ettiği kaydedildi. İddianamede Mustafa Suver’in kamu görevlisi olduğunu bildiği Sarıgül’e hakaret ettiği, Sarıgül’ün de Suver’in üzerine yürüyerek yumruk salladığı, olay yerinde bulunan resmi ve özel koruma görevlilerinin olaya müdahale ettiği bilgilerine yer verildi. Suver’in olay sırasında basit müdahale ile giderilecek şekilde yaralandığı da kaydedildi. Mustafa Sarıgül hakkında “Basit yaralama” suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının istendiği iddianamede Mustafa Suver hakkında da “Kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan, 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.