Günün dikkat çeken yazısı: 'Turgut Altınok mirasyedi mi, emlak baronu mu? Keçiören Lordu emlaklar için ne kadar vergi ödemiş?'

Günün dikkat çeken yazısı: 'Turgut Altınok mirasyedi mi, emlak baronu mu? Keçiören Lordu emlaklar için ne kadar vergi ödemiş?'
Son günlerde siyaset gündeminin en çok konuştuğu konuların başında Cumhur İttifakı'nın Ankara adayı Turgut Altınok'un mal varlığı geliyor. Gazeteci Murat Yetkin bugünkü "Başkenti yönetmeye aday Altınok: mirasyedi mi, emlak baronu mu?" başlıklı yazısında "Acaba 'Keçiören Lordu' Turgut Altınok sahip olduğu emlaklar için ne kadar vergi ödemiş?" diye sordu.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok'un mal varlığını açıklamasıyla Türkiye'nin sessiz emlak baronlarından biri olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Yetkin, bugünkü yazısında şu ifadelere yer verdi:

EMLAK BARONU

Yerel seçimlerin sessiz ama derinden en vurucu hamlesini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çıkıp kendisi ve ailesinin mal varlığını açıklayarak yaptığı görülüyor. Böylece rakibi Turgut Altınok da mal varlığını açıklamak zorunda kaldı ve Türkiye’nin sessiz zenginlerinden bir emlak baronu olduğu ortaya çıktı.

Altınok, Ankara’da 22 arsa, 11 konut, 2 bina, 1 benzin istasyonu ve 25 tarlanın yanı sıra, aile şirketleri üzerine 67 ev ve 5 dükkânı “Babamdan kaldı” diye açıkladı.

Şimdi gazeteci Murat Ağırel’in ortaya attığı Antalya’da 600 dairenin daha sahibi olduğu iddiasıyla boğuşuyor. Altınok Now Haber muhabiri Gamze Dondurmacı’nın sorusuna da “daha önce, babadan kalan” gibi muğlak bir cevap verdi. Sonra bunu yalanladı ve Ağırel’e dava açacağını söyledi. Ağırel de “Belgeler elimde, suç duyurusunda bulunmasını bekliyorum” diye meydan okudu.

BAŞKA ŞEHİRLERDE DE GAYRİ MENKULLERİ VAR MI?

Merak ediyorum acaba Altınok’un başka şehirlerde de babadan miras kalan gayrı menkulleri var mı?

BABA ALTINOK VE MİRASI

Mansur Yavaş, daha bu 600 daire iddiası ortaya atılmadan önce “Mal varlığını tam olarak açıklamadığı kanaatindeyim” demiş ve kinayeyle eklemişti: “Sekiz kardeşi var. Ailesi 9 çocuktan her birine bu kadar mal bıraktıysa tebrik ediyorum”.

Ankara’nın Bala ilçesinin Aşıkoğlu köyünden baba Mehmet Altınok ve anne Zülviye Altınok, 10 Ocak 1986 günü Umre yolundayken Kerbela yakınlarında bir trafik kazasında Ankaralı diğer 21 kişiyle birlikte hayatlarını kaybetmişler.

Bu demektir ki, şimdi mal varlığını açıklamak için oğlu Turgut tarafından adres gösterilen müteveffa Mehmet Altınok, 1986 başına dek edinmiş bütün bu taşınmazları.

Ülkü Ocakları kökenli Turgut Altınok, o tarihte 24 yaşında ve iki yıldır (12 Eylül rejimince kapatılan MHP’nin yerine kurulan) Milliyetçi Çalışma Partisi Ankara İl Başkanıydı. 1994’te MHP’nin Keçiören Belediye Başkanı seçildi. 1999’da MHP onu yeniden aday göstermeyince geçtiği Fazilet Partisinden, 2004’te AK Parti, 2013’te BBP, 2019’da yeniden AK Parti’den Keçiören Belediye Başkanı seçildi Partiler-üstü Keçiören Lordu da diyebiliriz.

Bir ayrıntı: Altınok şimdi, onu 1999’da aday göstermediği için istifa ettiği MHP lideri Devlet Bahçeli’nin desteğine muhtaç durumda; bu da siyasetin bir cilvesi.

ERDOĞAN ÇOK MU ARADI?

Ankara’yı 25 yıl yöneten Melih Gökçek, oğlu Osman Gökçek’i AK Parti milletvekili yaptıktan sonra Yavaş’ı devirip Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı yapmak istiyordu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan ne onu ne de önceki Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’yi uygun buldu; Altınok’ta karar kıldı.

Erdoğan’ın, CHP’nin yeniden aday gösterdiği Yavaş’ın karşısında AK Parti adayı olarak Altınok’u çıkarmak için ne kadar ince eleyip sık dokuduğunu bilemem. Gerçi 31 Mart yerel seçimi süreci her parti için aday tercihlerinde skandallara, iddialara sahne oluyor. Ama Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın 23 Mart günü Ankara seçim mitinginde birlikte kürsüye çıktığında içinden nelerin geçeceğini doğrusu merak ediyorum.

Bu kadar süredir belediyeden harcırah almadığını söylüyor Altınok. Herhalde baba mirası yiyerek geçindiğini, belediyeye muhtaç olmadığını söylemek istiyor; buna inanmamızı bekliyor.

Yavaş, banka hesabını da açıklamasını istiyor, o da ayrı.

MEHMET ŞİMŞEK VE KEÇİÖREN LORDU

Ben bu tartışmada iki devlet kurumumuzun bilgilerini açıklamasını bekliyorum.

Birincisi, tapu işlemlerinin bağlı bulunduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıdır. Altınok şahsı, ailesi ve aile şirketleri namına ne kadar taşınmaz sahibidir, en iyi onlar bilir. Bakanlık daha önce başında şimdi AK Parti’nin İBB adayı olarak CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun karşısına çıkan Murat Kurum’a bağlıydı; şimdi Mehmet Özhaseki’ye bağlı.

İkincisi, vergi işlemlerinin bağlı bulunduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı; başında Mehmet Şimşek var. Şimşek, yerel seçimlerden -yani seçim ekonomisi bittikten sonra- ekonomik krizden çıkış için Orta Vadeli Program’ı (OVP) tam gaz uygulayacağını söylüyor. Vergiler OVP’nin önemli bir kesimini oluşturuyor.

Şimşek’in eli tutulmazsa, vergi affı, muafiyeti gibi yollara kalkışma yanlısı görülmüyor.

Ama şu anda da bütün vatandaşların vergi kayıtları deyim yerindeyse elinin altında. Acaba “Keçiören Lordu”Turgut Altınok sahip olduğu emlaklar için ne kadar vergi ödemiş?

Şimşek eğer isterse Altınok’un bütün taşınmazlarını öğrenip ona göre vergi durumu soruşturup tahsilat talimatını verebilir.

Etiketler :