Gezi davasında tutuklanan Can Atalay: Atanamamış bir AKP’li milletvekili bizi tutukladı

Gezi davasında tutuklanan Can Atalay: Atanamamış bir AKP’li milletvekili bizi tutukladı
Gezi Davası'nda verilen cezalar nedeniyle tutuklu bulunan Can Atalay, "Hukuksuzluk, hukuk devletinin tarumar edildiği bir dönem yaşıyoruz" dedi. Gezi Davası'nın AKP'den milletvekili aday adayı olduğu için tepki çeken hâkimi Murat Bircan ilgili konuşan Atalay, "Atanamamış bir AKP’li milletvekili bizi tutukladı diye özetliyorum ben durumu" dedi.

Gezi Davası tutuklularından avukat Can Atalay, üç aydır tutulduğu cezaevinden açıklamalarda bulundu. Gerçek Gündem'den Furkan Karabay'ın sorularını yanıtlayan Atalay, kendisine destek veren ve tutuklanmasına tepki gösteren herkese teşekkür etti.

"Yıllarca cezaevlerinde tutukluları ziyaret ettiniz. Şimdi siz ziyaret edilen taraftasınız. Masanın diğer tarafında olmak size nasıl hissettirdi?" sorusunu yanıtlayan Atalay, "Cezaevinde olmak kötü bir şey. Buna hiç kuşku yok. Ancak avukat olarak cezaevinde müvekkilini, arkadaşını ziyaret mi daha zor, yoksa mahpus olarak avukat görüşüne çıkmak mı zor diye soruyorsanız ben ilkinde daha zorlandığımı söylerim. Tekrar edeyim, mahpusluk zor iş, Silivri 9 No'lu çok zor bir mekan. Ancak ‘görüş’ bahsi özelinde avukatlık da çok zor iştir" diye konuştu.

'Hukuk devletinin tarumar edildiği bir dönem yaşıyoruz'

Gezi Davası'nın AKP'den milletvekili aday adayı olduğu için tepki çeken hâkimi Murat Bircan ilgili konuşan Atalay, "Atanamamış bir AKP’li milletvekili bizi tutukladı diye özetliyorum ben durumu. O kadar acayip bir yargılama(ma) yaşadık ki ben karar altında imzası olan o iki kişinin kendileri, yakınları ile ilgili ‘dosya’ riski altında yaşadıklarını düşünüyorum. Hukuksuzluk, hukuk devletinin tarumar edildiği bir dönem yaşıyoruz. Ama böyle bir ‘iş’e iştirak etmek için bir mecburiyet olmalı. Sorunuz da 'FETÖ izi' demişsiniz, katılmıyorum. AKP-Fethullahçı koalisyonunun gün ışığına çıkan en yeni suçu ‘Gezi davası’dır. Hukuka aykırı delil tartışıp okuru yormayacağım. Bu delilsiz, delile hiç ihtiyaç duyulmayan bir yargılama(ma)dır. Gezi’yi önce koalisyon olarak sonra ise Fethullahçı polis, savcı, hakim marifetlerini AKP’nin sahiplenmesi ile karalamaya çalıştılar. Sonuç, mutlak başarısız olduklarıdır" dedi.

Atalay, cezaevinden çıkar çıkmaz ailesi ve dostlarıyla upuzun bir sofrada buluşmayı düşündüğünü söyledi.