Gezi Davası'nda Kavala'nın tutukluluğuna devam kararı

Gezi Davası'nda Kavala'nın tutukluluğuna devam kararı
İstinaf mahkemesinin beraat kararlarını bozmasının ardından yeniden görülen 17 sanıklı Gezi Ana Davası'nda bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı verdi. Duruşma 22 Nisan’a ertelendi.

İstinaf mahkemesinin beraat kararlarını bozmasının ardından yeniden görülen 17 sanıklı Gezi Ana Davası'nın duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. halktv.com.tr muhabiri Seyhan Avşar, duruşma salonundan gelişmeleri aktardı:

10.30 Duruşma başladı. Tutuklu iş insanı Osman Kavala duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanıklar duruşmada hazır bulunurken, duruşmayı çok sayıda avukat ve onlarca izleyici takip etti. Duruşma salonunda yet olmaması nedeniyle çok sayıda yurttaş ise adliye koridorlarında beklemek zorunda kaldı.

10.35 Mahkeme başkanı, esas hakkındaki mütalaanın celse arasında sunulduğunu söyledi. Söz hakkı verilen duruşma savcısı mütalaayı tekrar etti. Emniyet Müdürlüğü avukatı ise tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi.

10.41 Gezi davası sanıklarından avukat Can Atalay söz aldı. Bir yargılama yapılması İçin usulü taleplerini aktaracağını söyledi. Atalay, “Biz ısrar etmeseydik bozmaya ilişkin taleplerimizi almayacaktınız. Israrla savunma diye aldınız beyanları. Siz bu dosyada be yaptınız. Bizim bu yargılamayı uzatmak gibi bir talebimiz yoktur. Bizler Gezi’yi savunduk savunmaya devam edeceğiz. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında gitmedik. İstinaf kararına rağmen de yurt dışına gitmedik. Bizlere yurtdışı yasağının konuşmamasını ahlaksız teklif olduğunu söylemiştim. Biz bunu elimizin tersiyle ittik. Bu suçlamalara yanıt vermek istiyoruz. Önce bir yargılama yapalım. İnsan utanacağı hiçbir şey yapmamalı. Biz çiğ yemedik, o yüzden karnımız ağrımıyor. Bir düğmeye basıldı, Gezi davası bozuldu. Bir düğmeye basıldı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi kendi dosyasında bulunmayan, Gezi ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirterek Çarşı davasını bozdu. 30. ACM alelacele dosyayı size gönderdi. Bir üyenizin şerhiyle dosyalar birleştirildi, bir düğmeye basıldı, esas hakkında mütalaa açıklandı. İstinaf kararı gerekleri yerine getirilmeden nasıl hükme gidiyorsunuz? Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozma kararı ne oldu? Biz nereye gitsek peşimizden gelen savcı Edip Şahiner ve temsil ettiği siyasi kadro bu sefer çok daha ince çalışmış, iddianamenin ve ilk esas hakkında mütalaanın yüklerinden kendilerini kurtarmaya çalışırken tarafımızca suçüstü yakalanmıştır. Yağma yok. Canınızın istediğini canınız istediği zaman söyleyip istemediği zaman vazgeçip başka bir şey söyleyemezsiniz." dedi.

Ortada bir delil olmadığını aktaran Can Atalay, “Akla ziyan komplo teorileri var. Heyetiniz eğer bir provokasyon arayacaksa birilerinin bizi (o da sadece bir kaç kere) telefonla aramasına değil Fethullah çete mensubu polis şeflerinin halka zulüm provokasyonuna bakmalıdır” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 yıldır ne zaman canı sıkılsa Gezi diyor, Gezi'deki dava diyor. Bu dosya sürekli gündemde” diyen Atalay, "Geçtiğimiz hafta çıkan haberlerle ilgili kısmi tensip geldi ama Beştepe'de bu davayla ilgili toplantı yapıldığı Adalet Bakanı Gül'ün fikri kabul edilmediği için istifa ettiğini biliyoruz. Bunu tekzip edemediler. Bu denge içinde geçen gün İçişleri Bakanı açıklama yaptı. Heyetiniz Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacak mı? Yargılamayı etkilemenin daha bariz” ifadelerini kullandı.

11.10 Can Atalay'ın ardından Osman Kavala'nın avukatı Köksal Bayraktar söz aldı. Bayraktar, “Siz bir tane bile tanık dinlemediniz, tevsii tahkikat taleplerini bir kenara ittiniz. Yasal olarak sizin sanıkları dinleme hakkınız bile yok. 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen sanık ifadelerini tekrar ettirdiniz, başka hiçbir şey yapmadınız, işin esasına girmediniz. Doğrudan karara gitme amacındasınız. Müvekkilim usul hükümleri karşısında yalpalayan bir mahkeme karşısında 4 yıldan fazladır tutuklu. Hiçbir davada olmayan bir şeyle karşı karşıyayız.

Savcılık olmasına rağmen bakanlar bu davaya müdahil oluyor. 700 kişi müştekiyiz diyor, bunların biri dahi mahkemeye getirilmiyor. Durum buyken karara gitmek doğru değil. Davayı yerinde muhafaza etme kararından geri dönülmesin, geri dönülmeyecekse tevsii tahkikat yürütülmesini, Barkey'in kaldığı otelin tespit edilip Nimet Çubukçu'nun dinlenmesini talep ediyorum” dedi.

11.30 Köksal Bayraktar'ın ardından sanık Ali Hakan Altınay'ın avukatı Tora Pekin savunma yaptı. Pekin, "Dosyaya getirilen ve tartışılan hiçbir delil yok, delillerin toplanması taleplerini reddettiniz. Bir tek delilin konuşulmadığı dosyada karara gidilmesi hakkında ne düşünürsünüz?" diye konuştu.

Avukat Tora Pekin, AİHM'in Türkiye'ye dosyanın kapsamlı olması gerekçesiyle savunma için toplamda 6 ay süre verdiğini hatırlattı ve esas hakkında savunma için süre talep etti.

12.25 Yiğit Aksakolu’nun avukatı Serdar Laçin esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep etti. Avukat Laçin ayrıca tevsii tahkikat talebinde bulundu.

12.35 Savcı Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamını isteyerek mütalaaya karşın savunma yapmak için sanıklara süre verilmesini istedi.

12.40 Tahliyeye ilişkin talepte bulunan Osman Kavala, “Beraat ettikten ve tahliye kararı verildikten sonra iki ayrı suçtan tutuklandım. Barkey ile görüşmelerle ilgili herhangi bir somut bilgi ve belge de konmadı dosyaya. Bu görüşmeler sadece birbirine yakın baz istasyonundan gelen sinyale dayanıyordu. Casusluk suçundan tutuklanmış olmamın hukuksuz olduğu aleni hale gelmiştir. Özellikle casusluk suçlamasına dair ne ortada temin edilmiş bir bilgi var, ne de iddia makamı bu bilginin ne olduğunun araştırılmasına dair bir çaba. Casusluk suçlamasının kurucu unsurunun var olmadığını, bu husus var olmadan böyle bir suçlama yapılması tamamen hukuk dışıdır” dedi.

12.54 Duruşmaya ara karar için ara verildi.

Kavala'nın tutukluluğuna devam kararı

13.20 Mahkeme heyeti Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı verdi. Duruşma 22 Nisan’a ertelendi.

Davanın geçmişi

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı dava, 18 Şubat 2020'de karara bağlandı. Osman Kavala'nın da aralarında olduğu 9 sanığın beraatine, firari sanıklar ise dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

Savcılık yerel mahkemenin kararını istinafa taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi de 22 Ocak 2021'de Osman Kavalı'nın da aralarında bulunduğu 9 sanığın beraat kararını bozdu. Bunun üzerine 30. Ağır Ceza Mahkemesi 28 Nisan 2021'deki duruşmada, yakalamalı sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyanın da ana davayla birleştirilmesine karar verdi.

Öte yandan, Osman Kavala ve hakkında yakalama kararı bulunan eski CIA danışmanı Henri Barkey'in FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin "Anayasa'yı ihlal" ve "Devletin gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etme" suçlarından İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandıkları dava da Gezi Parkı ana davasıyla birleştirildi.

Çarşı davası da bozulmuştu

Gezi Parkı olaylarına ilişkin Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanığa, İstanbul 13. Ağır Mahkemesi'nce "darbeye teşebbüs" ve "izinsiz gösteri" suçlamasından verilen beraat kararı da Yargıtay tarafından bozuldu. Bozma kararında davanın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki aralarında Osman Kavala'nın da bulunduğu Gezi Parkı ana davasıyla hukuki ve fiili irtibatı bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesi yoluna gidilmesine hükmedildi. Birleştirilerek 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın 21 Şubat 2022 tarihli celsesinde ise 35 sanıklı Çarşı davası dosyasının ayrılmasına karar verilmişti.

Etiketler :