'Fenomen' Öğretmenlere Kötü Haber

'Fenomen' Öğretmenlere Kötü Haber
Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) taslağı, öğretmenlere yönelik disiplin hükümlerini yeniden düzenliyor. Taslak, son yıllarda artan bir trend olan, öğretmenlerin öğrenci videoları çekip sosyal medyada paylaşarak fenomen olma çabasına da dur diyor.

Taslağa göre, öğretmenlerin öğrencilerinin kişisel ve özel hayatına ilişkin bilgileri, öğrencilere ve eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri ilgili mevzuatta belirlenmiş usuller dışında paylaşması kınama cezası ile cezalandırılacak. Bu ceza, öğretmenlerin sicil dosyasında 5 yıl boyunca kalacak.

ogretmen.jpg

UZMANLAR DA KATILIYOR: BU BİR İSTİSMAR!

Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın haberine göre çoğu uzman, öğretmenlerin velinin izni olmadan öğrencilerine ait görselleri kişisel hesaplarından paylaşmasının aslında bir istismar olduğu görüşünde. Bu durum, öğrencilerin mahremiyetini ihlal ediyor ve onları taciz ve zorbalığa karşı savunmasız hale getiriyor.

retmen.jpg

ARGO KONUŞAN ÖĞRETMENLERE DE CEZA!

ÖMK taslağı, öğrenciye kötü örnek olabilecek davranışlarda bulunan öğretmenlere de disiplin hükümleri getiriyor. Örneğin, öğrencisinin yanında argo konuşan öğretmenlere aylıktan kesme cezası uygulanabilecek.