Eşi ve 5 Çocuğunu Ölüme Sürüklemişti: Savcılığın İstediği Ceza Belli Oldu

Eşi ve 5 Çocuğunu Ölüme Sürüklemişti: Savcılığın İstediği Ceza Belli Oldu
Şanlıurfa'da otomobilin sulama kanalına düşmesi sonucu Özlem Çetin (31) ile 5 çocuğunun hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturmada, cinayet şüphesiyle tutuklanan sürücü Hasan Çetin (39) hakkında 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açıldı.

6 Mayıs 2023'te Ulubağ Mahallesi yakınlarında meydana gelen kazada Hasan Çetin'in kullandığı; içerisinde eşi Özlem Çetin (31) ile çocukları Asmin (11), Aysun (9), Ecem (5), İbrahim (4) ve Müslüm Çelik’in (1) bulunduğu otomobil, sulama kanalına uçmuş; ekipler, araçta anne ve 5 çocuğunun cansız bedenine ulaşmıştı. Otomobilin kontrolünü yitirdiğini, bu nedenle kanala düştüklerini ve kendi imkanlarıyla araçtan çıktığını belirten sürücü Çetin, ifadesi sonrası serbest bırakıldı.

Cinayet Şüphesiyle Gözaltına Alınıp Serbest Bırakılmış

Soruşturma sürerken, Özlem Çetin'in ailesi katıldıkları bir televizyon programında olayın cinayet olduğunu ileri sürüp, Hasan Çetin'i suçladı. Bu iddialar ışığında geçen yıl aralık ayında gözaltına alınan Hasan Çetin, işlemleri sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yeni iddialar ortaya atılırken, Hasan Çetin'in kazadan 5 ay sonra evlendiği, eşi ile çocuklarının öldüğü aracı da gelin arabası olarak kullandığı ortaya çıktı. Bir kez daha gözaltına alınan Hasan Çetin, tutuklandı.

muebbet1.webpİçinde Ailesi Varken Evini Yakmak İstemiş, Eşini Darp Etmiş

Hasan Çetin hakkında 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, Çetin'in daha önce eşi ile çocuklarının bulunduğu sırada evini yakmak istediği, ayrıca Özlem Çetin'i darp ettiği belirtildi.

Kanalın Etrafında Cinayet İçin Keşif Yapmış

Çetin'in bölgede daha önceden keşif yaptığı, bu durumun da HTS kayıtları ile tespit edildiği iddianamede aktarıldı. İddianamede ayrıca otomobilin düşük hızda olduğu, bölgede fren izinin bulunmadığı vurgulandı. Kanala düşen araçtan kendi imkanları ile kurtulduğunu anlatan Çetin'in üzerindeki kıyafetlerin ıslak olmadığı da tanık beyanları doğrultusunda iddianamede yer aldı.

muebbet2.webpAilesine Mezar Olan Aracı Gelin Arabası Yapmış

İddianamede, sanığın otomobilin açılır tavanını özellikle açtığı, böylece aracın içerisine hızlıca su dolmasına fırsat tanıdığı belirtilirken, kanal çevresinde sadece otomobilin düştüğü kısımda tellerin olmayışının şüphe uyandırdığına dikkat çekildi. İddianamede ayrıca olaydan 5 ay sonra otomobilin gelin arabası olarak kullanılmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu vurgulandı. Sanığın ilk ifadesinde, at çiftliğine gitmek üzere yola çıktıklarını beyan ettiği, ancak olayın gerçekleştiği saatte çiftliğin kapalı oluşu ve herhangi bir rezervasyonun bulunmayışı iddianamede yer aldı. Cumhuriyet savcısı, Çetin hakkında 'alt soya ve çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürme' ve 'eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme' suçlarından 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. İddianame, 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi.