Erdoğan'ın Oğuzhan Asiltürk üzerinden "Milli Görüş" hesapları

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün vefatına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajına dair konuşan Barış Terkoğlu, "Erdoğan'ın taziye mesajında 'yurt içi ve yurt dışı sivil toplum'a diyor. Erdoğan'ın adını vermediği şey Milli Görüş. Neden doğrudan 'Milli Görüş' ifadesini kullanmadı" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Ekim 2021 13:57

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Asiltürk, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi'nde 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Asiltürk, son zamanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeler ile gündeme geliyordu.

Halk TV'de Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi'nin konuğu olan gazeteci Barış Terkoğlu, Erdoğan'ın Asiltürk üzerinden 'Milli Görüş' hesaplarını anlattı. Terkoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oğuzhan Asiltürk ile bir insani ilişki kurmakla kalmadı. Erdoğan'ın taziye mesajında 'yurt içi ve yurt dışı sivil toplum'a diyor. Erdoğan'ın adını vermediği şey Milli Görüş" dedi.

Terkoğlu şöyle anlattı:

Erdoğan, doğrudan 'Milli Görüş' diye kullanabilirdi. Neden kullanmamış? Erdoğan, Asiltürk'e sadece insani bir ziyaret yapmamıştı. Dikkat edin, İstanbul İl Başkanını değiştirdi Erdoğan. Milli Görüş'e yakın bir isim. Bir süredir sadece Erdoğan-Asiltürk arasında değil, mesela geçen hafta Adalet Bakanı Milli Gazete'yi ziyaret etti. Asiltürk'e yakın olan Milli Görüş yayın organlarına da sistematik bir ziyaret var.

Oğuzhan Asiltürk bu görüşmelerin sonunda bir siyasi pozisyonda açıkladı. Erbakan'ın vefatından 10 yıl sonra Milli Görüş'e dönüp 'Bana itaat edecektiniz' sözünü tarihi bir karar varsa hatırlatır. O tarihi kararı partisinin içerisinde tepki görme ihtimali olan bir karar o sebeple kabul etmeseler dahi bu söze bağlı kalmalarını istiyor.

Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi'nin Millet İttifakı cephesinden rahatsız olduğunu yazdığı yazı ile gösterdi. 'Biz eğer kendi söylediklerimizi yaptıkları taktirde iktidarla da görüşebilir, ittifak kurabiliriz' dedi özetle.

Asiltürk, 'ağabeylik' misyonunu, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milli Görüş arasında aslında 20 yıl önce kopmuş halatı yeniden bağlamak için kullandı. Asiltürk'ün ölümü 'sembolik' olarak Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milli Görüş arasındaki bu köprünün kaybolması olarak yorumlanabilir.

Erdoğan ne dedi?

Erdoğan, Asiltürk'ün vefatının ardından sosyal medya hesabından iki mesaj paylaştı. Erdoğan şunları söyledi:

"Bugün vefat haberini aldığımız, Millî Görüş Vakfı ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, siyasi tarihimizin önemli isimlerinden, çok kıymetli ağabeyimiz Sayın Oğuzhan Asiltürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Mekânı cennet olsun.

Oğuzhan ağabeyimin muhterem ailesine, Türkiye’deki ve yurt dışındaki sivil toplum ve siyaset camiasına Allah’tan sabr-ı cemil diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."