Oğuzhan Asiltürk ittifak şartını açıkladı

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, yaptığı açıklama ile ittifak kurmak için 20 milletvekili çıkarma şartı getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ağustos 2021 11:52
Oğuzhan Asiltürk ittifak şartını açıkladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeler tartışma konusu olan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, partisinin gençlik kollarının Akçakoca’da gerçekleşen kampında yaptığı konuşmada, hangi ittifakta yer alacaklarına ilişkin iki tarafın da teklifine bakacaklarını belirtti.

Yeniçağ'dan Fatih Ergin'in haberine göre, Seçim sürecine kadar iktidar partisi dâhil herhangi bir partiyle birliktelik kurmayacaklarını ifade eden Asiltürk, ittifak şartı olarak ise Meclis’te grup kurma şartını ortaya koydu.

Asiltürk, "Seçimlere gidene kadar, biz iktidar partisiyle birleşmiş olmayız. MHP'lilerle, diğerleri var, ‘sizinle beraber olacağız’ diye bir şey yapamayız. Söz veremeyiz. Niye veremeyiz, ilerde neyin ne olacağı belli olmadan oturulup, ileriye yönelik kararlar hatalar olabilir.

İstişarelerden sonra diğer partilere diyeceğiz ki, bizim inancımız şu, bizim toplumun yanlış gidişine hatalı hallere çözüm bulabilmemiz için mecliste grubumuzun olması lazım. Aksi halde 19 milletvekiliniz olsa gündem dışı konuşma yaparsınız, hiç bir şeye karışamazsınız. Ama 20 milletvekili olunca başkanlık divanında olursunuz. Otururuz görüşürüz, konuşuruz. Biz teklifleri alır değerlendiririz, ona göre karar veririz. Ama şimdi bu karar verilemez." şeklinde konuştu.