Oğuzhan Asiltürk yaşamını yitirdi

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Ekim 2021 13:57

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Asiltürk, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi'nde 86 yaşında yaşamını yitirdi.

Oğuzhan Asiltürk ve eşi, 13 Eylül'de zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı nedeniyle ambulans uçakla İstanbul'dan Ankara Şehir Hastanesi'ne getirilmişti. Burada tedavisi süren Asiltürk, bu sabah yaşamını yitirdi.

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Asiltürk’ün ölümünü “Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı muhterem büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beyefendi Hakk'ın rahmetine kavuştu... Mekanı cennet, makamı a'li olsun.. Milli Görüş camiamızın başı sağolsun…” ifadeleriyle Twitter'dan duyurdu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı ali olsun" ifadelerini kullandı.

Maske takmayan Asiltürk'ün aşı olmadığı öğrenilmişti. Asiltürk'ün cenazesi yarın Hacı Bayram Veli camisindeki tören düzenlenecek.

Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Asiltürk'ün bu sabah 09.00 sularında yaşamını yitirdiğini açıkladı. Koca, Asiltürk'ün aşı olup olmadığı sorusuna "Hasta yakınlarının onayı alınmadan söylenmesini doğru bulmuyorum" dedi.

Gül ve Soylu'dan ziyaret

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da hastanede aileye taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Soylu, çıkışta yaptığı açıklamada, "Allah rahmet eylesin. Hepimizin yolculuğu ve teslimiyeti bellidir. Devlet hayatı ve siyaset hayatımızın mümtaz şahsiyetiydi. İçişleri Bakanlığı vesilesiyle çok temasta bulunduk. Sesiyle tembihatlarayla tecrübesiyle her konuşmamızda hem devlet adamlığı hem millet adamlığı anlayışını hep hissettirdi" dedi.

Oğuzhan Asiltürk kimdir?

Milli Görüş'ün önde gelen isimlerinden Oğuzhan Asiltürk, 5 dönem milletvekilliği, CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 1935 yılında dünyaya gelen Asiltürk, ilk ve ortaöğretimini memleketinde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun olan Asiltürk, bir süre serbest mühendis olarak çalışma hayatında yer aldı.

Milli Selamet Partisi (MSP) ile siyasete atılan Asiltürk, 15. ve 16. dönem Ankara, 19, 20. ve 21. dönemde de Malatya Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girdi.

CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunan Asiltürk, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılanarak beraat etti. Asiltürk'ün aldığı 10 yıllık siyaset yasağı 1987'de gerçekleştirilen halk oylamasında kaldırıldı.

Asiltürk, siyasi yasakların kaldırıldığı halk oylamasının ardından gerçekleştirilen ilk kongrede Refah Partisi'nin (RP) genel sekreterliğine seçildi.

Refah Partisi ile yeniden seçimlere giren Asiltürk, 11 yıllık aranın ardından Malatya'dan milletvekili seçildi. RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine Fazilet Partisi'ne geçen Asiltürk, Necmettin Erbakan'ın ölümü sonrasında, kurucuları arasında yer aldığı Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına getirildi.

Evli ve 4 çocuk babası Oğuzhan Asiltürk'ün "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunuyor.