Erdoğan'ın 'istenmeyen adam' çıkışına Davutoğlu'ndan tepki: Ülkeye yazık ediyorsunuz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Osman Kavala hakkında açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisiyle ilgili "istenmeyen adam" ilan edileceklerine dair çıkışına tepki gösterdi. Davutoğlu yaptığı açıklamada, "Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ekim 2021 23:48
Erdoğan'ın 'istenmeyen adam' çıkışına Davutoğlu'ndan tepki: Ülkeye yazık ediyorsunuz

Cumhubaşkanı Erdoğan'ın çıkışına Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan yanıt geldi. Konuya ilişkin sosyal medya platformu Twitter üzerinden açıklama yapan Davutoğlu, 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir ilgisi olmadığını belirtti.

Davutoğlu, "Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump'ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel'in talebiyle bırakılmazdı" dedi.

"Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı"

Davutoğlu, açıklamalarında "Ülkeye yazık ediyorsunuz" derken şöyle konuştu:

"Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur"

Ülkenin itibarının yok edildiğini belirten Ahmet Davutoğlu, "Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala'ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz" dedi.

"Bu telaş neden?"

Söz konusu ülkelerin, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler olduğuna dikkat çeken Gelecek Partisi lideri, "En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık" ifadelerini kullandı.