Erdoğan’dan fırçayı yiyip istifa etti

AKP’nin 'Malkoçoğlu' lakaplı Grup Başkanvekili Cahit Özkan, görevden alındı. Özkan, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşmeye başlayan ilişkiler hakkında yaptığı açıklamayla parti içinde krize neden olmuştu. Gazeteci İsmail Saymaz, Özkan'ın bugün Erdoğan tarafından sertçe uyarılmasının ardından istifa ettiğini bildirdi...

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 09:33
Erdoğan’dan fırçayı yiyip istifa etti

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı. Yerine Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç geldi.

Ne olmuştu?

Armağan Çağlayan'ın Youtube programına konuk olan, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, iktidarın “FETÖ finansörü” olmakla suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden geliştirilmeye çalışılan ilişkilere ilişkin "15 Temmuz'un mademki finansörü, mademki Türkiye'ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz? Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize “Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?” dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…" dedi.

'Baktı ki diz çöktüremiyor'

Cahit Özkan "Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti” ifadelerini kullandı.

Çelik'ten itiraz

Cahit Özkan'ın bu açıklamalarıyla ilgili AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise gece saatlerinde Twitter'dan itiraz etti.

Ömer Çelik, "Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir" dedi.

Görüntüyü kurtarma telaşı

Cahit Özkan, salı günü Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. Çelik ile bir fotoğrafını paylaşan Özkan, "Sıkı dostlar arasına kimse giremez…" yazdı. Bu fotoğraf, Özkan'ın 'görüntüyü kurtarma' telaşı olarak yorumlandı.

İsmail Saymaz: Erdoğan azarladı

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın görevinden istifa etmesine dair sosyal medya hesabından paylaşım yapan gazeteci İsmail Saymaz, Özkan'ın Erdoğan tarafından sertçe uyarıldığını söyledi.

Saymaz şunları söyledi, "Günlerdir istifa etmemekte direnen AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, bugün AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sertçe uyarıldı. Özkan, toplantıdan sonra istifasını sundu"