Erdoğan'dan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e: Türkiye, tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Çin devlet medyası Global Times News, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, görüşmede "Türkiye'nin tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam edeceğini” dediğini aktardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Temmuz 2021 11:07
Erdoğan'dan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e: Türkiye, tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, bu senenin Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini ifade etti.

İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubunun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkat çekti; Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdi.

Çin devlet medyası: 

Çin devlet medyası Global Times News ise telefon görüşmesinde Erdoğan'ın Çin'e Covid-19 ile mücadeledeki "değerli" desteği için teşekkür ettiğini belirtti. Euronews'in aktardığına göre, basın yayın organı ayrıca Türkiye'nin güvenliği ve etkinliğinin "dünya tarafından tanındığı" Çin aşıları konusunda işbirliğini güçlendirmeyi umduğunu da kaydetti.

Global Times ayrıca Erdoğan'ın, "Türkiye'nin tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam edeceğini, terörle mücadelede Çin'i destekleyeceğini ve kimsenin Türk topraklarını Çin'in egemenliğini tehlikeye atan ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmak için kullanmasına izin vermeyeceğini" söylediğini yazdı.