Erdoğan: Salgının zirve dönemini alnımızın akıyla geride bıraktık

Erdoğan: Salgının zirve dönemini alnımızın akıyla geride bıraktık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 2 saat sürdü.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

Salgının zirve dönemini alnımızın akıyla geride bıraktık.

Dünyanın rekorlar kırdığı bir dönemi biz gayet kontrollü ve sakin bir şekilde geçiriyoruz. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığını görüyoruz, sağlam alt yapımız sayesinde kolayca salgının üstesinden geliyoruz.

Temizlik, maske, mesafe ilkelerine uymanın ötesinde yapılacak bir iş alınabilecek bir tedbir yoktur. Vaka ve ölüm sayılarının yeniden aşağı yönlü eğilime girmesi sevindirici. Biraz daha gayretle bu sayıları sıfıra yaklaştırmalıyız. Önümüzdeki fırsatları değerlendirebiliriz. Türkiye bu küresel başarının karşılığını siyasi ve ekonomik sınıf atlamayla alacak bir konumdadır. Bu kararı 83 milyon hep birlikte vereceğiz. Ekonomide atılım için her türlü adımı atıyoruz. Özellikle nakdi yardımlarımızla ülkemizdeki herkesi yeni döneme hazırlama gayreti içnideyiz. 

Geçtiğimiz hafta kabul edilen baro yönetimleriyle ilgili kanun değişikliğinin hayırlı olmasını diliyorum. 
Üretim çarklarını döndürme iradesini izliyoruz özel sektörün. Tarımda, ihracatta yaşanan olumlu gelişmeler yaşanıyor. Turizm sektörünün de beklediği çıtayı yakalayacağına inanıyorum. 

Salgın döneminde operasyonlar kesintisiz şekilde sürmesini sağladık.

Suriye'de Libya'da bizim ve dostlarımız için ortaya koyduğmumuz iradenin salgın döneminde sürmesini sağladık, hedefimize ulaşana kadar sürdüreceğiz. Türkiye'nin destek sağlamadığı hiçbir projenin yürüme şansı olmadığının kabul edildiğini umuyoruz. 

Dünya 5'ten büyüktür itirazımızı her platformda tekrarlayacağız. Türkiye'ye yakışan tavır neyse bedelini göze alarak sergilemeye inanıyoruz. Ecdadın asırlardır yerine getirdiği bu görevi biz de yürüteceğiz son nefesimize kadar.

Son günlerde Ayasofya'nın statüsü konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Ayasofya'nın cami olarak hizmet vermeye başlaması hepimizi sevindirdi. Ayasofya kiliseden değil, müzeden camiye dönüştürdü. Bunun altını çizmek istiyorum. Tam anlamıyla bize ait bir eser haline dönüştürülmüştür.

Ramazan ayı boyunca ve bayramlarda Ayasofya şehir hayatının merkezine yerleşiyor. Daha yakın tarihlerinde yaşanan sokak olaylarında 'Zulüm 1453'te başladı' diye yazıldığını unutmadık. Bunları kimlerin yazdığını herhalde milletçe biliyoruz. Hiç kimse merak etmesin Ayasofya'nın kültürel miras vasfını koruyacağız. 

Sultan Alpaslan'dan beri mücadelemizi kesintisiz yürütüyoruz. İstanbul'un Fethi sadece bizim değil, dünya için de bir dönüm noktası olmuştur.

Biz sağlam durdukça hem milletimizin hem de dostlarımızın bunu göreceğine inanıyorum.

Milletimiz 15 Temmuz'da tarihin en büyük imtihanlarından birini verdi. Tanka, silaha karşı koyan milletimiz gün ağarmadan darbecileri hüsrana uğratmıştır.

Atatürk Havalimanı'nda neler olduğunu izleyen bir ana muhalefet lideri var.

Azerbaycan'a Ermenistan tarafından yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz.

 

 

Etiketler :