Erdoğan: Mursi’ye İdam Kararı Hukukun İhlalidir

Erdoğan: Mursi’ye İdam Kararı Hukukun İhlalidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mursi'ye İdam kararı, hukukun temel hak ve özgürlüklerinin katledilmesidirCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını değerlendirdi....

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mursi'ye İdam kararı, hukukun temel hak ve özgürlüklerinin katledilmesidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını değerlendirdi. Erdoğan, “İdam kararı, hukukun temel hak ve özgürlüklerinin katledilmesidir. Darbe yönetiminin talimatıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının, haksızca cezaevine konularak temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmasının akabinde, kendisi ve birlikte yargılandığı 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınıyoruz.

Bu kararlar, hukukun, temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir.

Sayın Mursi’nin bir başka davadan müebbet hapis cezasına da çarptırılmış olduğu bu süreç, binlerce masum insanı öldüren ve on binlerce kişiyi haksız yere hapse atan darbe yönetiminin hukuku ayaklar altına aldığının en bariz göstergelerinden biridir. Mısır’da toplumsal barışı ciddi biçimde tehlikeye sokabilecek bu gidişata son verilmesi, darbe yönetimin talimatlarıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz.

Mısır’da adil yargılama koşullarına riayet edilmeksizin verilen keyfi kararların bozulmasının sağlanması, uluslararası toplumun demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkma mücadelesi açısından da son derece önemlidir. Mısır’da toplumsal uzlaşının ve istikrarın yeniden tesisi açısından, Sayın Mursi ve diğer mağdurlar hakkında verilen idam cezalarının bozulması ve engellenmesi hayati önem taşımaktadır. Mısır’da sağduyunun, demokrasinin ve hukukun hakim olmasını temenni eden Türkiye, her zaman kardeş Mısır halkının yanında yer almaya devam edecektir.”