Emekli Olan Diyarbakır Valisine Tepki: Hakkımızı Helal Etmiyoruz

Emekli Olan Diyarbakır Valisine Tepki: Hakkımızı Helal Etmiyoruz
Diyarbakır Valisi'nin emekliliği sonrası Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, tepkisi yankı uyandırdı. DTSO sosyal medya hesabından "Hakkımızı helal etmiyoruz, sizi Allah'a havale ediyoruz" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır ve Mardin arasında çıkan yangın felaketinin taziyesinde bölge halkının tepkisi sonucu bölgeyi terk eden Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, yaş haddinden dolayı emekli oldu.

Emekli olan valiye Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Z hesabından 'Sayın Vali hakkımızı helal etmiyoruz' başlıklı bir mesaj paylaştı.

18 Mayıs 2022'de Cumhurbaşkanlığı kararı ile atanan vali emekliliğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Vali Su mesajında, "18 Mayıs 2022'den beri yürütmekte olduğum Diyarbakır Valiliği görevinden 25 Haziran 2024 tarihi itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılıyorum. 12 bin 500 yıldır kesintisiz yaşamın devam ettiği ve 33 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Diyarbakır'da görev yapmaktan ve siz değerli halkımıza hizmet etmekten büyük bir memnuniyet ve onur duydum." ifadelerine yer verirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

Vali Ali İhsan Su'nun yerine yeni vali atanana kadar vekaleten Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi bakacak.

"SİZİ ALLAH'A HAVALE EDİYORUZ"

Paylaşımın ardından sosyal medya hesabından 'hakkımızı helal etmiyoruz' başlıklı paylaşım yapan DTSO'nun gönderisinde şu ifadelere yer verildi:

"Sizden önceki İl Valisi'yle taşınmalarında mutabık kaldığımız, 1. 2. ve 3. Küçük Sanayi Sitelerinin (KSS) il dışına taşınma projesinin arsa tahsisini keyfi bir şekilde engelleyip, Sanayi Sitelerinin kent dışına taşınmasını engellediğiniz için, 2021 yılında büyük emeklerle tapusu alınan Karacadağ Organize Sanayi Bölgesi'nin arsalarının dağıtımını engelleyip, ilimize gelecek olan yatırımcıları engellediğiniz için, Türkiye'nin en fazla Coğrafi İşaret Tescili alan ve Mehdi Eker Bakanımız ile sizden önceki İl Valis'’nin de katkı sunduğu Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na tahsis edilen Gastro İnovasyon Merkezi'ni kapatmaya çalıştığınız için, İlimizin trafik sorununu büyük oranda ortadan kaldıracak olan ve Bakanlığın ödenek ayırmış olmasına rağmen Hafif Raylı Sistem Projesini başlatmadığınız için, Türkiye'nin ve bölgenin fuarlar konusunda merkezi olan Diyarbakır'da yeni fuar merkezinin yapılmasını engellediğiniz için, Sivil Toplum Örgütleri işbirliğinde başlatılan Lojistik Köy Merkezi Projesi 2024 sonunda bitmesi gerekirken henüz yüzde 5'inin yapılmasına göz yumduğunuz için, İlçelerimizde kurmak istediğimiz Küçük Sanayi Sitelerine (KSS) engel olduğunuz için, Kentteki meslek odalarının depremden sonra defalarca yaptığı uyarılara rağmen, çadır kenti Dicle Nehri kenarında kurduğunuz ve ilk yağmurda sökerek ülke kaynağını heba ettiğiniz için, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait Organize Sanayi Bölgesi hisselerini YİKOB'a devrederek, sanayicilerin belediyeden hizmet almasını engellediğiniz için, İlimizin güzide takımı Amedspor'a destek vermediğiniz gibi engelli takım ve altyapının belediyeden aldığı destekleri kestiğiniz ve Amedspor'un desteklere ulaşmasını engellediğiniz için, bu engellemeler dışında kentin gelişimine yönelik Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gerekenleri yapmadığınız için, hakkımızı helal etmiyoruz, sizi Allah'a havale ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kaynak:ANKA