Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı soruşturmasında ikinci gözaltı

Ankara'da annesine son mesajını atıp 15. kattan atlayan Eda Nur Kaplan'ın şikayette bulunduğu cinsel saldırı iddiasıyla ilgili ifadesinin ortaya çıkmasının ardından, ikinci şüpheli de gözaltına alındı. Eda Nur'un, yaşanan olay gecesi bindiği taksinin sürücüsü de konuştu. Taksici, 'Araç içinde sürekli ağlıyordu' ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ağustos 2021 16:46
Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı soruşturmasında ikinci gözaltı

Ankara'da annesine veda mesajı gönderdikten sonra yaşamına son veren Eda Nur Kaplan'a (18) 1 hafta önce cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen iki kişiden Yusuf G. de gözaltına alındı.

Babasını küçük yaşta kaybeden ve sevgi evinde büyüyen Eda Nur Kaplan, 7 Ağustos gecesi sabaha karşı ablası Güler Kaplan'ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi'nde 15'inci kattaki evinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi. İntihardan önce cep telefonundan annesine "Anne küçük kızın bazı şeylere dayanamıyor artık. Kızını çok harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Hep içine attı. Ama o da çok birikti. Dayanamıyor artık. Hiçbir şeylerin güzel olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen" mesajını gönderen Eda Nur, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cinsel saldırı şikayeti

Eda Nur Kaplan'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılırken, intiharından 1 hafta önce 31 Temmuz'da da polise başvurarak, Mehmet A. ve Yusuf G.'nin kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ederek şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Eda Nur Kaplan'ın, sosyal medyada tanıştıkları Yusuf G. ile akşam eğlence mekanında buluştuklarını, yanlarında ablası ve kendisini 'Tayfur' olarak tanıtan Mehmet A.'nın da bulunduğunu söylediği öğrenildi.

Eda Nur Kaplan'ın, burada bir süre içki içtikten sonra başka bir mekana gittiklerini, burada ablası tuvalete gittiği sırada Yusuf'un kendisini eve bırakma bahanesiyle mekandan çıkardığını ve otele götürdüğünü belirttiği öğrenildi. Eda Nur Kaplan'ın, burada önce Yusuf G. sonra da Mehmet A.'nın isteği dışında kendisine cinsel saldırıda bulunduklarını iddia ederek şikayette bulunduğu belirlendi.

Diğer şüpheli de gözaltında

Şikayet üzerine Mehmet A.'nın gözaltına alındığı ancak Eda Nur Kaplan'da darp ve zorlama olmadığı yönündeki doktor raporu üzerine delil yetersizliğinden serbest bırakıldığı öğrenildi. Eda Nur'un şikayeti üzerine başlatılan cinsel saldırı soruşturmasında aranan Yusuf G. de bugün polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Taksici yaşananları anlattı

Eda Nur'u saldırıya uğradığı günün sabahı kaldığı otelden alıp evine bırakan taksici, yaşananları anlattı.

Kaplan’ı cinsel saldırıya uğradığı iddia edilen gün kaldığı otelden alarak Keçiören’deki evine bırakan taksi şoförü Ali Usta, o sabah şahit olduğu anları anlattı.

'Araç içerisinde sürekli ağlıyordu'

Eda Nur’un sürekli bir korku içerisinde olduğunu söyleyen taksici Ali Usta, “Taksiye binip Keçiören’e doğru gittiğimizde kız araç içerisinde ağlamaya başladı. Ne oldu diye sorduğumda, ‘Abi hatırlamıyorum, ne olduğunu hatırlamıyorum. Ben anneme ne diyeceğim?' diye ağlıyordu'' dedi.

Eda’yı ablasının kapıdan aldığını belirten Usta, ''Ablası, ‘Ben geldim, sen neden gelmedin?’ gibi cümleler kurdu. Kızın üzerinde hiçbir şey yoktu. Çantasını falan önceden ablası götürmüş. Bilinci yerinde değildi. Araç içerisinde sürekli ağlıyordu. Kolunu kaldıracak hali yoktu'' diye konuştu.

'Kolunda çizik vardı'

Taksici, Eda Nur'un kolunda çizik ya da tırnak izine benzer deri soyulması olduğunu söyledi.

İddiaların odağındaki otel kapalı

Eda Nur'un kaldığı otelin ise kapıları kilitli halde. Müşterilerin hepsinin tahliye edildiği otelin baş şüpheli durumundaki sahipleri sırra kadem basmış durumda. Şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor. 

DHA