e-Devlet'ten yeni hizmet: Ehliyet sorgulama

e-Devlet'ten yeni hizmet: Ehliyet sorgulama
e-Devlet, Motorlu taşıt sürücü sertifikası sorgulama ve doğrulama hizmetinin yurttaşların kullanımına açıldığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı, motorlu taşıt sürücü kurslarından sertifika alanların ehliyet alım işlemleri için yeni bir uygulama başlatıldığını duyurdu.

'Sahte sertifikaların önüne geçilecek'

Açıklamada ehliyetlerin ilgili özel motorlu taşıt sürücü kurslarınca düzenlenip, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince kursiyerlere dağıtıldığı belirtildi.

Kursiyerlerin, bu sertifikalar ile nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürdüğü anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV AŞ tarafından ortaklaşa yürütülen 'Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu' projesiyle işlemler artık çok daha kolay olacak. Bugün başlayan proje sayesinde kağıt tasarrufu sağlanacak, imza için zaman kaybı yaşanmasının ve en önemlisi sahte sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak.