Diyanet'ten Havuzlu-Hamamlı Harcama!

Türkiye Diyanet Vakfı'nın ABD'deki milyon dolarlık otel projesi tartışma yaratıyor: 2,5 milyon dolarlık zararı ve yıllık 700 bin dolar personel maaşı gündemde. Turhan Çömez çok konuşulacak dosyayı Halk TV'de açıkladı!

Gündemden lüks harcamaları ile düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı bu sefer de milyon dolarlık yatırımlarla ABD'de otel işletme işine girmiş.

Halk TV'ye konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın ABD’deki yatırımlarına dikkat çekerek harcamaların ispatı için soru önergesi verdiğini belirtti.

SADECE ÇİZİMİ 2 MİLYON DOLAR

12 Yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla arsa alındığını aktaran Çömez, "Arsaya büyük bir proje yapılmış. Sadece bu projenin çizimi için 2 milyon dolara yakın para harcanmış. AKP ile yakın çevrede olan isimlere alın bunu çizin denmiş. Sadece çizimine 2 milyon dolar harcanan projeye kaç para harcadınız ve bu büyük projeyi hangi müteahhite yaptırdınız bilmiyoruz. Bu iddialarla ilgili soru önergesi verdim." diyerek tepki gösterdi.

PERSONELE YILLIK 700 BİN DOLAR MAAŞ ÖDENİYOR

Çömez, işletme haline gelen Diyanet'in harcama ve zararlarına da değindi:

"İçinde cami, kültür merkezi, otel, villa, yüzme havuzu ve hamamın da olduğu çok geniş bir tesis yapılmış. Burası bir işletme yani para kazanan ve vergiye tabi olan bir tesis.

Bugün bu projenin bedeli 90 milyon dolar. Proje Amerika'da bir şirket üzerinden yürütülmüş. ABD yasalarına göre orada bir şirket kurulması ve vergiye tabi olması gerekiyor. Şirket zarar ettiği için vergi ödemiyor gerekçede ise 5.1 milyon dolar harcaması olduğunu ve 2.6 milyon dolar geliri olduğunu belirtiyor. Yani 2.5 milyon dolar zarar etmiş. Burada çalışanlara da yılda 700 bin dolar maaş ödeniyor."