'Devlet kızımı korumadı, kadınlar tek tek gidiyor'

İzmir'de boşanma aşamasında olduğu Deniz Özarslan tarafından vurulan ve beyin ölümü gerçekleşen Ezgi Zerkin'in annesi feryat etti. Zerkin'in annesi, "Devlet kızımı korumadı, kadınlar tek tek gidiyor" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ağustos 2022 17:08

İzmir’in Konak ilçesinde 28 Temmuz’da boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından saldırıya maruz bırakılan Ezgi Zerkin'in 31 Temmuz'da beyin ölümü gerçekleşti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ezgi Zerkin'in hayatını kaybettiği hastane önünde kadına yönelik şiddeti protesto etti. Eyleme Ezgi Zerkin'in annesi de katıldı.

Ezgi Zerkin'in annesinin feryadı şöyle:

"Benim çocuğumu devlet de korumadı. Kapıma geldiler, uzaklaştırması var dedim. Eşkalini verdim, adresini verdim. 'Oğlum, evladım, benim kapımda işin ne?' dedim. Geliyor, bağırıyor, küfrediyor, darbediyor, gidiyor. Çıkarsam beni de öldürür, kızımı da öldürür. 'Sen neden benim kapıma geliyorsun?' dedim. Görevli ne diyor biliyor musunuz? 'Benim görevim bu, ben buraya gelebilirim. O senin kapından içeriye girerse o zaman müdahale edebilirim. Sen onu burada tut ki ben gelip yakalayayım.'

'Kurşun 24 saniyede kızımın beynine girdi, adam 24 saniyede kaçtı'

Ulan sen beni 112'ye bağlıyorsun. 112, 'Hasta mısın?' diyor. Diyorum ki 'Polis istiyorum.' Polise bağlanıncaya kadar bana müzik dinlettiriyor. Bu kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın. Adam 24 saniyede kaçtı. Ulan sen bana neyin müziğini dinlettiriyorsun? Bakın bunu tutuklayın. Savcılık da suç duyurum var. Karakolda suç duyurum var. Çankaya'daki aile içi şiddette suç duyurum var. Uzaklaştırmamı aldım. Kapıma geliyor akabinde. Arıyorum. İkisini dikiyorlar. Ekip geliyor, ekip gidiyor. Ekip sen bana neden geliyorsun ya? O adam bir alt sokağımda geziyor ya. Çünkü devlette değişen hiçbir şey yok.

'Ulan kadınlar tek tek gidiyor'

Herkes kendi havasında. Bir sandalye peşinde, bir iktidar peşinde. Ulan kadınlar tek tek gidiyor. Anaların canları yanıyor. Ocakları sönüyor bir kalleşin, bir kurşunuyla. Sen nasıl devletsin? Nasıl yakalayamıyorsun ya? İzmir çok mu büyük? Sen bu kadar mı basiretsiz bir emniyetsin? Günlerdir ben sana suç duyurusunda bulunuyorum. Siz benim ölümü de bulacaksınız. O zaman ne yapacaksınız?"

KAYNAK: halktv.com.tr