Dev Sitede ‘Aidat’ Krizi Çıktı!

Dev Sitede ‘Aidat’ Krizi Çıktı!
Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki bir sitede ödenmeyen aidatların, dikkat çeken bir olaya neden olduğu ortaya çıktı. Siteye yerleştirilen 105 Çeçen aile, aidatları ödemedi. Site yönetimi, yaptığı görüşmelerden sonuç alamadı. Yönetim, çaresiz kalınca, bakanlığa karşı icra takibi başlattı.

Halktv.com.tr/ÖZEL HABER

Çeçen mülteciler 2012 yılında İçişleri Bakanlığı kararıyla Kocaeli'nin Körfez ilçesine bağlı İlimtepe Mahallesi’ndeki Barış ve Doğa sitelerine yerleştirildi. Halk Akademi'den Çiğdem Tosun'un haberine göre; iki ayrı siteye yerleştirilen Çeçen Ailelerin ödemediği aidatlar ilginç bir davaya neden oldu.
Edinilen bilgilere göre, Çeçen Ailelerin ödemediği aidatlar nedeni ile site yönetimi Körfez Kaymakamlığı ile görüştü. Ancak görüşmeye rağmen sorun çözülmedi. 105 Çeçen aileden sadece 10’u aidatlarını ödedi.

SİTEDE HUZURSUZLUĞA NEDEN OLDU

336 dairelik sitede, ödenmeyen aidatları da ödeyen ailelerin üzerine bırakıldı. Bu durum, sitede huzursuzluğa neden oldu.

BAKANLIĞA İCRA TAKİBİ

Site sakinleri aidat ödemeyen dairelerin ödemesini yapmaya itiraz etti. Bunun üzerine site yönetimi CİMER ve jandarmaya şikâyetlerini iletti. Gecikmiş aidat borçları için mülkiyet sahibi olan Çevre ve şehircilik Bakanlığına icra takibi başlattı. Bakanlık, aidatları dairelerin içinde oturanların ödemesi gerektiğini savunarak itiraz etti. Site yönetimi geçtiğimiz yıl nisan ayında bu kez de itirazın kaldırılması için Sulh Hukuk Mahkemesi’nde bir dava daha açtı.

GECİKMİŞ BEDEL 219 BİN TL

Bakanlığa karşı Çeçen ailelerin kaldığı dairelerden alınamayan aidatların icra davasında, duruşma ekim ayına ertelendi. İlk hesaplamalara göre yaklaşık 114 bin TL gecikmiş aidat bulunuyor.. Duruşmaların henüz görülmemesi üzerine eklenen zamanla bu tutar 219 bin TL’ye ulaştı.