Dekandan sanatçı ve yazarların olduğu afişe engel: İslam'a küfredenlerin fotoğraflarını koydurmam

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği'nin (RATEM) Gaziantep Üniversitesi'nde yapacağı sergi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akbaş tarafından engellendi. Sergideki bazı eserleri, "İslam'a küfredenlerin fotoğraflarını koydurmam" diyerek sakıncalı bulan Akbaş, "Burası benim yetkimde" diyerek fakültenin fuayede alanını vermedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 14:38

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) 10 Mayıs tarihinde Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Aklıma Bir Fikir geldi projesi kapsamında Telif Bilincini arttırmak için panel, yarışma ve sergiden oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

81bb54c2-6561-4267-95a5-371f18dcb3e5.jpg

Etkinlikler kapsamında yapılmak istenen sergi İletişim Fakültesi'nin sergi salonu uygun olmadığı için İlahiyat Fakültesi'nin fuaye alanına taşınmak istendi. Ancak İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akbaş, aralarında Atilla İlhan, Vedat Türkali, Adile Naşit, Sadri Alışık, Kadir İnanır, Turgut Uyar, Leman Sam gibi sanatçı ve yazarların fotoğraflarının bulunduğu afişlerin sergilenmesine izin vermedi.

b363ce07-6486-46b1-af07-b4264bd76c54.jpg

RATEM heyetinin dekan Akbaş'la yaptığı görüşme de sonuçsuz kalınca sergi Hukuk Fakültesi'ne taşınmak zorunda kaldı. Heyetin dekan Akbaş'la yaptığı görüşme ise videoya yansıdı.

Görüntülerde, heyetten bir isim, "Arkadaşlar şöyle bir şeyden bahsettiler. Bazı eserlerin sergilenmesi dekan hova tarafınfan uygun bulunmadı. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü tüm eserler üniversite öğrencilerinin ürettiği eserler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan, Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezi Cenevre'de de sergilenen RTÜK ve TRT'nin de seçici kurulunda yer aldığı bir organizasyon. Şimdi bir bu üç dört eseri buradan çıkarırsak bu açıkçası sıkntı yaratır. Hem bize yaratır. Hem biz bunu ulaştıracağız Kültür Bakanlığı'na, Hem YÖK'e hem Külliye'ye... Yani 'bazı eserlerin sergilenmesi sakıncalı bulundu' denilecek. Biz bir de medya meslek birliğiyiz. Dolayısıyla bunun altından biz kalkamayız. Bu yarın öbür gün televizyonlarda radyolarda haber olacak. Daha önce 40 üniversitede sergilendi. Bugüne kadar da hiç böyle bir şey ile karşılaşmadık." dedi.

2f66ae5e-7f03-4f85-aa62-d08a2d18de0f-1.jpg

Bu sözler üzerine dekan Akbaş, "Burası yalnız İlahiyat Fakiltesi. Üniversite benim iznim olmadan... Ben İslam'a küfreden birinin fotoğrafını koyamam. İzin vermem yani. Benim şey anlayışım bu. Burada Halk Bankası kredi kartı tanıtımı yaptı. Defettim" dedi.

Bir başka yetkilinin, "Burada İslam'a kim küfrediyor ki?" sorusuna Akbaş, "Ben isim vermem zaten de, burası benim yetkimde" ifadelerini kullandı.