Darülaceze Önünde Eylem!

Darülaceze Önünde Eylem!
İstanbul Okmeydanı'ndaki Darülaceze bahçesinin imara açılma planı protesto edildi.Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından Okmeydanı'nda bulunan Darülaceze binasının önünde toplanan eylemciler, “Darülacezeye dokunma"...

İstanbul Okmeydanı'ndaki Darülaceze bahçesinin imara açılma planı protesto edildi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından Okmeydanı'nda bulunan Darülaceze binasının önünde toplanan eylemciler, “Darülacezeye dokunma" pankartı ile “Yaşlılık sefillik olmamalı", “Eşit yurttaşlık", “Her yer rant her yer beton" dövizleri taşıdılar.

'SAĞLIK TURİZMİ ADI ALTINDA ÖZELLEŞTİRME ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR'

Türkiye sakatlar Derneği, İşitme Engelli ve Aileleri Derneği, Kuzey Ormanları savunması, İstanbul Kent savunması, Umut Işığı Zihinsel Engelliler ve Otizm Destekleme Derneği tarafından desteklenen Engelli Hakları Forumu tarafından yapılan açıklamada konuşan Türkiye sakatlar Federasyonu Başkanı Şükrü Boyraz, siyasilerin Darülaceze'ye göz diktiği için toplandıklarını belirterek, “27 dönüm arazi üzerine gökdelen dikerek sağlık turizmi adı altında özelleştirme çalışmaları başlamıştır. Bu nedenle buradayız" dedi.

'650 BAKIMA MUHTAÇ KİŞİYİ BARINDIRAN BU MERKEZE GÖZ DİKİLMİŞTİR'

Boyraz'ın konuşmasının ardından gurup adına yapılan açıklamayı Umut Işığı Zihinsel Engelliler ve Otizm Destekleme Derneği'nden Bilal Kızartıcı okudu. Darülaceze'nin 1895 yılında sultan II. Abdülhamit Han tarafından kurulduğunu hatırlatan Kızartıcı, “Bugüne kadar yüz binlerce yaşlıya, engelliye, çocuklara şefkat yuvası olan Darülaceze'nin bahçesi Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı'nın skandal bir kararı ile 'Turizm ve özel sağlık alanı' olarak planlandı. Halen 650 bakıma muhtaç kişiyi barındıran bu merkeze göz dikilmiştir" dedi.

'AKP DÖNEMİNDE SERMAYE YANLISI KENT POLİTİKALARI ARTMIŞTIR'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Darülaceze'nin korunacağını söylediğini anımsatan Kızartıcı, “Ancak kurumun korunması demek Darülaceze'nin fiziki konumunun korunacağı anlamına gelmemektedir. AKP hükümetleri döneminde sermaye yanlısı kent politikaları artmıştır. Bazı mahallelerde insanlar rant yüzünden evlerinden, yerlerinden olmuştur. Türkiye'nin bir çok yerinde doğa katliamları yapılmıştır. Geçtiğimiz günlerde engellilerde bundan nasibini almış, Altı Nokta Körler Vakfı'nın İstanbul Reşitpaşa'daki rehabilitasyon merkezi ellerinden alınmaya çalışılmış, Yine Fatih Engelliler Lisesi velilerin ve okulda öğrenim gören öğrencilerin ve ilgili STK'ların itirazlarına rağmen şehrin dışına çıkarılmıştır" dedi.

'BU PROJEDEN DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR'

Darülaceze'nin asıl misyonuna ve nizamnamesine uygun olmayan hiçbir değişikliği kabul etmeyeceklerini belirten Kızartıcı, “Hayata geçirilmek istenen plan ve projeden derhal vazgeçilmesini ve bu konuda kamuoyunun ve halkımızın bir an önce bilgilendirilmesini talep ediyoruz. Yüzlerce sivil toplum kuruluşu olarak bir araya gelen Engelli Hakları Forumu, Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu haksız yapılaşma planından vazgeçmesini, Darülaceze İdare Kurulu'nun Darülaceze Nizamnamesi'ne göre hareket ederek bu skandal planı önlemesini, bu şefkat yuvasını kuran atalarımızın hatırasına saygı duyulmasını talep ediyoruz" dedi.