CHP'li Karabat: 23 milyar 490 milyon TL bilinçli olarak tahsil edilmedi

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, geçtiğimiz gün TBMM'de enerji zamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karabat, TEDAŞ'la ilgili birtakım gerçeklerin gölgede kaldığını ifade ederken Sayıştay'ın 2020 yılı TEDAŞ raporuna dayanarak yeni veriler açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Şubat 2022 02:03
CHP'li Karabat: 23 milyar 490 milyon TL bilinçli olarak tahsil edilmedi

TBMM'de bu hafta doğalgaz ve elektrik başta olmak üzere enerji zamları tartışmaların odağındaydı. Geçtiğimiz gün Ukrayna ile imzalanan bir uluslararası anlaşma TBMM’de onaylandı. Anlaşmaya ilişkin CHP adına söz alan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, enerji zamlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında TEDAŞ'la ilgili birtakım gerçeklerin gölgede kaldığını ifade eden Karabat, Sayıştay'ın 2020 yılı TEDAŞ raporuna dayanarak önemli veriler açıkladı.

‘102 avukatlı TEDAŞ alacaklarını tahsil etmemiş’

Karabat, dağıtım şirketlerinin kar ettiği halde TEDAŞ'ın neden zarar ettiğine ilişkin TEDAŞ'ın, dağıtım şirketlerine devredildiğinde bazı alacakları olduğunu ve bunların da bilinçli bir biçimde tahsil edilmediğini savunarak şunları söyledi:

"TEDAŞ dağıtım şirketlerine devredilirken 3,8 milyar alacağı vardı. Bu alacakların tahsil edilip TEDAŞ'a verilmesi gerekiyordu. TEDAŞ'ın hukuk biriminde tam 102 avukatı var. Avukat ordusu olan TEDAŞ bu alacakları tahsil etmiş mi? Hayır. Bu alacakların o günkü dolar değeri ne kadar? 1 milyar 740 milyon dolar. Bu doların bugünkü değeri 23 milyar 490 milyon TL.

'4,5 milyon vatandaşın faturasına denk'

Bu verilerin Sayıştay raporlarında ortaya konulduğunu belirten Karabat, kamu zararı yaratıldığını savunarak şunları söyledi:

Bu ihmaller sıradan ihmaller değil, birileri vatandaşı değil şirketleri kollamaya devam ediyor. Tahsil edilmeyen 23 milyar 490 milyon TL alacakla bugün 500 liradan yaklaşık 4,5 milyon vatandaşın on aylık faturasını öderdik. İşte size kaynak.

Karabat yaşanan yolsuzlukların bir tercih meselesi olduğuna değinerek, “İktisat da ekonomi de bir tercih meselesidir. Kimi tercih ediyorsunuz? Altınşehir'de oturan Fatma teyzeyi mi yoksa bu dağıtım şirketlerini mi tercih ediyorsunuz? İnsanları evinde soğuktan dondurmayı mı tercih edeceksiniz, esnafın dondurma tezgâhının fişini çekmesini mi tercih edeceksiniz yoksa bu büyük şirketleri mi tercih edeceksiniz? İşte o zaman sizin renginiz ortaya çıkar!” dedi.

300 milyar ciroya karşılık 8 milyarlık yatırım

Isparta’da yaşanan ve günlerce devam eden elektrik kesintilerine de değinen Karabat, “8 büyük dağıtım şirketinin 300 milyarlık cirosu var. 300 milyarlık ciroya rağmen bu şirketler sadece 8 milyarlık bir yatırım yapmış. Bu şirketler sadece 8 milyar yatırım yapıyorsa biz gelecekte Isparta ve benzerlerini daha çok konuşuruz. Isparta bu konudaki ihmalin, sorumsuzluğun ve rantın somut bir yansımasıdır. 300 milyarlık elektrik tüketimine, elektrik satışına karşı 8 milyarlık yatırım yapmışlar. Bunun da adı 'reform' oluyor, bunun adı 'reform' değil talandır!” dedi.