CHP'li İlgezdi: Koronavirüs ölümlerinin yüzde 41'i kontrolsüz açılmadan sonra oldu
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 17.06.2021 12:45

CHP'li İlgezdi: Koronavirüs ölümlerinin yüzde 41'i kontrolsüz açılmadan sonra oldu

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, koronavirüs nedeniyle can kayıplarının yüzde 41’inin kontrolsüz açılmadan sonra gerçekleştiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, koronavirüs nedeniyle can kayıplarının yüzde 41’inin normalleşme sürecine geçilen 1 Mart 2021’den sonra gerçekleştiğini belirterek, "Hiç bir bilimsel tarafı olmadan ilan edilen kontrolsüz açılmanın sonucu daha çok insanımızı kaybettik” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Merkez Yönetim Kurulu’na sunduğu Haftalık Sağlık Bülteni’nde, koronavirüsten kaynaklı ölümlerinde 1 Mart’tan sonra ciddi şekilde artış yaşandığını belirtti. 

CHP’li Akkuş İlgezdi, pandeminin ilk gününden bugüne can kaybının 49 bine dayandığını belirterek, “Bu ölümlerin yüzde 41’i kontrolsüz açılımın ilan edildiği 1 Mart 2021 tarihinden sonra gerçekleşti. 1 Mart 2021’den bugüne 20 binin üzerinde yurttaşımız yaşamını yitirdi” dedi.

Ölümler 4.7 kat arttı

Normalleşme sürecinin kontrolsüz yapıldığını, önlem alınsaydı can kayıplarının büyük bir bölümünün önüne geçileceğini ifade eden CHP’li İlgezdi, “Geçtiğimiz yıl 1 – 12 Haziran tarihlerinde hayatını kaybeden toplam kişi sayısı 238’di. Bu yıl 1 -12 Haziran tarihleri arasında hayatını kaybeden kişi sayısı 1.141 olarak kayıtlara geçti. Görüldüğü üzere Türkiye’de kayıt alınan ölüm sayısı bu yıl geçen yıla göre neredeyse tam 4,7 kat artmış vaziyette” dedi.

Aşı çağrısı: Tedirgin olma aşı ol!

CHP’li Akkuş İlgezdi, salgına karşı en etkili aracın aşı olduğunu vurgulayarak, “Aşı candır, aşı hayattır. Pandemiyi kontrol altına alıp yenmenin tek yolu hızlı ve etkili aşılamadır.  Bugün elimizde aşımız var. Ne yazık ki 1 Mart’ta yoktu ve sonuçlarını hep birlikte gördük. Şimdi yurttaş olarak bize düşen görev; kendimizi, sevdiklerimizi ve ülkemizi korumak için aşı olmalıyız. Şuan ülkemizde aşı stoğumuz var. Aşılama oranları yüksek gidiyor. Aşı sırası gelen tüm yurttaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Türk Tabipleri Birliğinin Tedirgin olma aşı ol kampanyasına destek olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Bilimsel temeli olmayan aşı karşıtlığı ile mücadele edilmesinin önemine dikkat çeken İlgezdi, "Pandeminin bitişi toplumun aşılanması ile olacaktır" dedi.

ANKA