CHP'li Dudu ve Öztunç Kahramanmaraş'ta Konuştu

CHP'li Dudu ve Öztunç Kahramanmaraş'ta Konuştu
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve CHP PM üyesi Ali Öztunç, partisinin Kahramanmaraş İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Ortadoğu'ya huzur ve barış gelebilmesinin en önemli koşullarından birinin...

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve CHP PM üyesi Ali Öztunç, partisinin Kahramanmaraş İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Ortadoğu'ya huzur ve barış gelebilmesinin en önemli koşullarından birinin Türkiye'nin dış siyasetteki geleneksel rolünü yeniden üstlenmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

CHP Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP Parti Meclisi üyeleri Ali Öztunç ve Hüsnü Süslü ile birlikte partisinin Kahramanmaraş İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. İl Başkanı Esat Şengül ve partililerle bir araya gelen milletvekili Mevlüt Dudu, AKP iktidarını eleştirdi.

Ortadoğu'ya huzur ve barışın sağlanmasının en önemli koşullarından birinin Türkiye'nin dış siyasetteki geleneksel rolünün yeniden üstlenmesi gerektiğini savunan Dudu, bunun da CHP iktidarıyla olabileceğini belirterek şöyle dedi:

"Türkiye çok karanlık bir tabloyla karşı karşıya. Hem dış siyasette, hem dış politikada gerçekten büyük bir açmaz içerisinde yol almaya devam ediyoruz, yol almaya çalışıyoruz daha doğrusu Türkiye olarak. AKP hükümeti, dış politikada tamamen kontrolü kaybetmiş durumda. Yanı başımızda Irak'ta, Suriye'de, bütün Ortadoğu'da yaşananları hepimiz birlikte görüyoruz, izliyoruz. Olayların bu noktaya gelmesinde ne yazık ki AKP hükümetinin yanlış politikalarının çok önemli payı olmuştur. Şu anda da tamamen olay Türkiye Cumhuriyeti açısından kontrol dışı. Hiç bir şekilde olaylar kontrolümüz altında değil. Suriye'nin sınırlarında her gün yeni değişiklikler oluyor. Orada yaşanan insanlık dramı, savaş, milyonlarca insanın göç etmek zorunda kalması olayın ayrı bir boyutu.

Ama Türkiye'nin ulusal güvenliğiyle ilgili de baştan beri söylüyoruz çok ciddi bir tehdit altındayız. Ortadoğu'ya huzur, barış gelebilmesinin en önemli koşullarından bir tanesi Türkiye'nin Ortadoğu'daki ve dış siyasetteki geleneksel rolünü yeniden üstlenmesi gerekmektedir. Geleneksel Türk dış politikasına dönüşle birlikte ancak Türkiye yeniden sözü dinlenir, Ortadoğu'da arabuluculuk yapacak, barışa katkı sunabilecek bir ülke, bir devlet konumuna gelebilir. Bunun da tek bir yolu vardır; 2002'den beri Türkiye'yi yöneten bu iktidarın bir an önce son bulması ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar olmasıdır."

ALİ ÖZTUNÇ: CUMHURBAŞKANI CHP TAKINTISINDAN KURTULSUN

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç ise, Güneydoğu'daki terör olaylarına değinirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek şunları söyledi:

"Türkiye siyaseti çok zor günlerden geçiyor. Maalesef bizim Güneydoğumuzda her gün şehitler geliyor, gençler ölüyor, olaylar yaşanıyor. Geçen sene Suriye'ye bakıp üzülüyorduk, bu yıl Sur diyoruz. Sur'un görüntüsü ortada; insanlar evlerinden oldular, insanlar katlediliyorlar. Orada PKK'lı terörist varsa gereğini yap devlet olarak ama gariban vatandaşın da üzerine gitme. Devlet vatandaşını korumak zorundadır. Türkiye'yi bu noktaya biz mi getirdik, CHP mi getirdi? Sayın Cumhurbaşkanı dün Ankara'da açıklamalar yapıyordu. Aklı fikri CHP, CHP ile yatıyor, CHP ile kalkıyor Cumhurbaşkanı. Zamanında oraya silah sevkıyatı yapılırken, oraya teröristler konuşlanırken valilere 'Sesinizi çıkartmayın' diyen iktidar bugün Türkiye'yi bu noktaya getiren iktidardır. Sayın Cumhurbaşkanı CHP takıntısından kurtulsun."