CHP’li belediyeler kent kent 'yoksulluk haritası' çıkarıyor: Yardım yapılacak

CHP’li belediyeler kent kent 'yoksulluk haritası' çıkarıyor: Yardım yapılacak
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'li belediyelerin kendi bölgelerinin yoksulluk haritasını çıkaracağını söyledi. Çıkarılacak haritaya göre belediyeler yardımda bulunacak.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, belediyelerin yoksulluk haritası çalışmalarına ilişkin olarak, paylaştığı bilgilerde yardım başvurularına büyük artış olduğu bilgisini verdi. Çalışmalarda "Sadece İstanbul’da büyükşehir belediyesine yardım için başvuran hane sayısı 1,2 milyona ulaşmış durumda" bilgisi ortaya çıktı. 

Torun'un paylaştığı bilgiler şu şekilde:

Her belediyede yoksulluk haritası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı ‘Yoksulluk Haritası’ modelini tüm belediyelerimize yaygınlaştırmak için yeni bir çalışmaya başlandı. Belediyelere gelen sosyal yardım başvurularını, belediyelerin farklı alanlardaki verilerini ve yapılan araştırmaları bir araya getirip, belediyelerin bulunduğu bölgelerde, yoksulluk haritaları çıkarılacak.

Bölge bölge saptanacak

Bölge bölge hane ve gelir durumları, yaş ve cinsiyet gruplarına göre dağılım, sigortasız çalışma, sosyal durum gibi pek çok başlıktaki veriler derlenerek, farklı katmanları olan bir harita oluşturulacak. Bu harita sayesinde bölgelerin ihtiyaçları da net olarak belirlenecek. Bir belediye bir hizmet üreteceği zaman bu haritaya bakarak, hangi bölgenin neye ihtiyacı olduğunu zaman kaybetmeden saptayacak.

'Gizlenen verileri ortaya çıkaracağız'

Büyük ölçüde Türkiye’nin yoksulluk fotoğrafı çekilmiş olacak. Siyasi iktidarın gizlediği gerçek yoksulluk verilerini tüm boyutlarıyla ortaya çıkararak, belediye hizmetlerine yön verilecek. Temel amaç, bir ailenin daha derdine derman olabilmek.