CHP, tezkereye 'Hayır' diyecek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl uzatan tezkereye 'hayır' oyu vereceklerini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2021 20:09
CHP, tezkereye 'Hayır' diyecek

Cumhurbaşkanı'na Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkere Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl uzatan tezkereye 'hayır' oyu vereceklerini açıkladı.

CHP'den Suriye tezkeresiyle ilgili 14 soru

Tezkereye 'Hayır' oyu vereceğini açıklayan CHP, hükümete 14 soru yöneltti. İşte o sorular:

1- Suriye’ye asker göndermek için ilk izin tezkeresini çıkardığımız 2014 yılında Suriye politikası neydi, bugünkü tezkere için yürütülen Suriye politikası nedir?

2 -Süreç içindeki tüm tezkereler bir yıl için çıkartılırken, bu son tezkere neden 2023 sonuna kadar uzanan 2 yılı kapsıyor?

3- Son tezkerelerde yer alan Fırat’ın doğusu vurgusuna ne oldu?

4-Barış Harekatı’nın ana hedefini oluşturan; Fırat’ın doğusunda "145 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte güvenli bölge”ye ne oldu?

5-Bizzat Milli Savunma Bakanı açıklamıştı; “güvenli bölge için mutabakat sağlanmıştı, Suriyeli mülteciler, bölgeye yerleştirilecekti”. Üzerinden 2 yıl geçti, güvenli bölgeye, Suriyeli mültecilerin taşınması projesine ne oldu?

6-Tezkerede atıf yapılan Astana sürecinde verdiğimiz taahhütlere ne oldu? İdlip’teki terör unsurlarını ayrıştırıp, temizleyebildik mi?

7-Astana sürecine dayanarak İdlip çevresinde kurduğumuz 12 gözlem kulesinin akıbeti ne oldu?

8-Gözlem kulelerinin kaç tanesini, hangi gerekçeyle boşalttık? TSK kontrolünde bulunduğu söylenen 5 gözlem kulesinin güvenliği nasıl sağlanıyor? Bu gözlem kuleleri için politikamız nedir?

9-Büyük önem atfettiğiniz M4- M5 otoyollarının güvenliği ne oldu? Askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte devriye yapıyor mu?

10- Suriye’de 33 askerimizi şehit eden Rusya’ya nasıl bir karşılık verildi?

11-Son dönemde Suriye’de şehit edilen askerlerimizin kimler ve hangi odaklar tarafından katledildiği neden açıklanmıyor?

12-Suriye’de askerlerimizin yakılarak öldürülmesi talimatı veren IŞİD militanı Türkiye’de neden serbest bırakıldı?

13-IŞİD sadece Suriye’de mi hedef?

14-Tüm bu yaşananlar sonrasında;

Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası yeni göç dalgasına karşı sınırlarımızı nasıl koruyacağız? Hangi tedbirleri uygulayacağız? Bir planınız var mı?

Kılıçdaroğlu: Her dediğinin altına mühür mü basacağız?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Her şeyi koymuşlar bir tezkerenin içine gelin buna 'evet' deyin diyorlar. Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız? Bir bilgi verir, bize bir anlat" diyerek tezkereye 'Hayır' diyeceklerinin sinyalini vermişti. Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları kaydetmişti:

'Tezkere'deki yabancı güçler kim?'

"Yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması' ne demektir? Erdoğan'a sormuyorum, gerek de yok. Yönetme kapasitesi olmayan birine soru sormak yanlış. Bahçeli'ye soruyorum. Bu yabancı asker kim ve sen yabancı askerler Türkiye'ye gelip konuşlanacak diye el kaldıracaksın. Söyle bakalım milliyetçi sen misin biz miyiz? Yabancı askerlerin potinlerinin Türkiye Cumhuriyeti topraklarını çiğnemesini istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden, vatanseverseniz bu rezilliğe son verin. Terör ayağına yatacaksın yabancı askerler buraya gelecek. Kim? Erdoğan isteyecek. Taliban'ı mı getireceksin? ABD'liler mi, Fransızlar mı, Almanlar mı?"

Hangi parti ne diyecek?

Tezkereye ilişkin görüşmelerde AKP, MHP ve İYİ Parti "evet", HDP ise "hayır" diyecek.

İki yıllığına görev süresini uzatıyor

Tezkerenin onaylanmasıyla Türkiye, Suriye ve Irak'taki askeri varlığını uzatabilecek. Gündemde yer alan Suriye ve Irak tezkeresinin normalde bir yıllığına uzatılan diğer tezkerelerden farkı iki yıllık bir süreyi kapsaması.

Daha önce de 4 Ekim 2012 TBMM tarihli kararıyla, Suriye'deki iç karışıklıklar sebebiyle Türkiye'ye yönelebilecek tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınması kapsamında bir tezkere meclisten geçmişti. Söz konusu kararın ardından TBMM bu yetkisini 4 Ekim 2013'te görüşerek süreyi yeniden uzatmıştı. 2013 tarihinden sonra Suriye ve Irak'a yönelik tezkereler birleştirilerek görüşülmüştü.

Tezkerede yer alan ifadeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gönderilen Irak ve Suriye tezkeresinde, "Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir" denildi.

İdlib'de Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditlerin devam ettiği belirtilen tezkerede, "Bütün bu gelişmeler kapsamında, terörle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldu bittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir" ifadesine yer verildi.

Söz konusu tezkere ile Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresi iki yıl daha uzatılacak. Tezkerenin Genel Kurul'da AKP ve MHP'nin yanı sıra muhalefet milletvekillerinin de oyuyla kabul edilmesi bekleniyor. İYİ Parti tezkereye destek görüşü açıklarken CHP tavır belirlemedi. HDP'nin tavrı ise 'Hayır' yönünde. Genel Kurul oturumları bugün saat 15.00'te başlayacak.

Erdoğan'dan operasyon sinyali

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Ekim'de Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve Suriye'ye yönelik operasyon sinyali vermişti. Erdoğan, "Suriye'de sadece kuzeyi değil, genelinde bildiğiniz gibi PKK, YPG, PYD buralarda cirit atıyor. Bunlara destek veren ülkelerin başında da koalisyon güçleri, Amerika geliyor. Bunların verdiği her türlü destek, silah, mühimmat bunlarla birlikte burada terör estiriyorlar. Bunlara karşı bizler mücadelemizi veriyoruz. Rejim bunlardan gücünü alıyor. Rejime karşı da bu mücadele sürdürülüyor. Tabi bir yere kadar sabrımız devam etti ve son olarak biliyorsunuz iki polisimiz burada şehit oldu. Zaman zaman sivillerden buralarda şehit olanları görüyoruz. Tüm bunlara karşı da mücadelemiz bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir şekilde devam edecektir. Terör örgütlerine, ABD'nin oradaki malum güçlerine karşı, rejim güçlerine karşı gerekli olan her türlü mücadeleyi vereceğiz bu konuda kararlıyız" ifadelerini kullanmıştı.