Ekranlara Sık Sık Çıkan Hamza Turhan Ayberk 'MOSSAD'a Bilgi Satmaktan' Gözaltında

Ekranlara Sık Sık Çıkan Hamza Turhan Ayberk 'MOSSAD'a Bilgi Satmaktan' Gözaltında
MİT tarafından İstanbul'da düzenlenen ‘MOSSAD’ operasyonunda ilginç bir isim gözaltına alındı. ATV'nin haberleri başta olmak üzere çeşitli yayınlarda boy gösteren emekli emniyet müdürü Hamza Turhan Ayberk de gözaltına alındı. Soruşturmaya göre MOSSAD, 'Victoria' kod adlı ajanı aracılığı ile özel dedektiflik yapan Hamza Turhan Ayberk ile temasa geçti.

MİT'in İstanbul'da düzenlediği operasyonda İsrail gizli servisi MOSSAD'a bilgi sattığı gerekçesiyle 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında dikkat çeken isim ise ATV'nin haberleri başta olmak üzere çeşitli yayınlarda boy gösteren emekli emniyet müdürü Hamza Turhan Ayberk oldu.

MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyeti'nin ortak operasyonunda, edindikleri bilgileri İsrail istihbarat servisi MOSSAD’a satan, aralarında TV'lerde sabah programlarına katılan eski kamu personeli Hamza Turhan Ayberk ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

MİT'in yaptığı araştırmaya göre; MOSSAD 'Victoria' kod adlı ajanı aracılığı ile özel dedektiflik yapan Hamza Turhan Ayberk ile temasa geçti. Ayberk'e, 2019 yılında Belgrad’da yapılacak işlerle ilgili MOSSAD tarafından eğitim verildi. Eski bir kamu görevlisi olan ve özel dedektiflik de yapan Ayberk'in, MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu belirlendi.

KRİPTO PARA ÜZERİNDEN ÖDEME ALDI

Ayberk, İsrail gizli servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı. Para karşılığında MOSSAD’a bilgi sızdıran Ayberk'in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu şahıs ve şirketler hakkında bilgi derlediği tespit edildi. Ayberk, çalışmaları sırasında MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullandı. Resmi kayıtlara yansımaması için de ödemeleri kripto para üzerinden aldı.

Ayberk, bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve takip faaliyetlerinde de bulundu. Hedefindeki kişilerin araçlarına takip cihazı yerleştirdiği ve konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardığı tespit edildi. Takip ettiği kişileri taciz ettiği, zaman zaman tehditlerde bulunduğu da saptandı. MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin ortak operasyonunda gözaltına alınan 7 şüphelinin sorgusu sürüyor.

7 MOSSAD ŞÜPHELİSİNDEN 6'SI ESKİ POLİS ÇIKTI

DHA'da yer alan habere göre operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 6'sının eski polis olduğu, 2 kişinin ise özel sektörde çalıştığı öğrenildi. Grubun liderliğini ise eski emniyet amiri Hamza Tuhan Ayberk'in yaptığı saptandı.

Gözaltına alınanlardan Özkan Şahin, Ömer Burak Gezer, İsmail Kaya ve Ercan Kama'nın eski polis olduğu, Mehmet Yetimova'nın İstanbul Vergi Dairesi'nde çalıştığı, Funda Kadayıfçıoğlu'nun ise özel güvenlik olarak görev yaptığı öğrenildi.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda FETÖ/PDY mensubu olduğu gerekçesiyle polislikten ihraç edilen İsmail Kaya'nın evinde 4.5 kilo kokain ile hassas terazi ele geçirildi. Şüphelilerden yine eski polis Hakan Kabaca'nın yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

ESKİ EMNİYET AMİRİ EKİP KURMUŞ

Eski bir kamu görevlisi olan ve özel dedektiflik yapan Ayberk’in, MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.

ATAKÖY'DE BACAĞINDAN VURULMUŞTU

Güngören İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olduğu dönemde Hamza Turhan Ayberk, eşi Feride Ayberk ile birlikte gittiği Ataköy Regatta'daki bir barda ayağından tek kurşunla vurulmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren Erdal Çeçen gözaltına alınmıştı. Bacağından vurulmasının ardından meslekten çıkarılan Hamza Turhan Ayberk, mesleğe geri dönmek için AYM'ye başvurmuştu.