Çarpıcı 'yerli ve milli' sorusu: Katar'ı neden ortak ettik? 

Çarpıcı  'yerli ve milli' sorusu: Katar'ı neden ortak ettik? 
Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, bugünkü köşesinde Tank Palet Fabrikası'nın satışını yazdı.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, bugünkü köşesinde Tank Palet Fabrikası'nın satışını yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin her yerde yerli ve milli vurgusu yaparken Türkiye'nin projesini geliştirdiği Altray Tankı'na Katarlıların ortak edilmesine tepki gösterdi. Balbay'ın yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"Arifiye’de gelinen noktanın iki ana boyutu var. Birinci boyut; BMC... 

British Motor Company (BMC) 1952’de İngiltere’de kuruldu. 1964’te Özakat’lar, İzmir’de BMC ile ortak kamyon üretimine girdi. 1966’da BMC’nin İngiltere’deki üretimine son verildi. Yük de toplu taşınınca kamyon gereksinimi azaldı. Türkiye’de ise arttı. 1989’da İzmir’deki BMC’nin yüzde 100’ü yerli oldu. 
Sonraki yıllar dalgalı seyretti. Fabrika önce Karamehmet’in Çukurova Grubu’na satıldı. 2010 yılına kadar hep yükseldi. Kamyon üretiminde dünya dördüncüsü oldu. 2014’te 985 milyon muhammen bedelle satışa çıkarıldı, bu bedelin 234 milyon altına 751 milyona Ethem Sancak’a verildi. 
Sancak, Arifiye’yi Katar’la birlikte devralmadan önce BMC’nin ortağı olduğu bir şirket kuruldu, yüzde 50’si Katar’la paylaşıldı.  Böylece uzun yıllar içinde yerli yaptığımız BMC, Katar’la ortak edildi!

İkinci boyut; Arifiye’de üretilmesi planlanan Altay tankı. Fabrika, mevcut tankların yenilemesini sağlarken, 2008’de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan Altay tanklarını da üretecekti. Tankın motoru ve aktarma sistemleri için de Alman, Malezya ve Kore firmaları ile işbirliği yapılıyor. 2018 yılına kadar proje adım adım gelişti, Aralık 2018’de birden Katar ortaya çıktı. 

Yetersiz olduğumuz bir konuda yabancı firmalarla işbirliği yapılabilir; asıl olan topraklarımızda üretimi artırmak. Ancak kendi içimizde geliştirdiğimiz bir projenin fabrikasına birden Katar Silahlı Kuvvetler şirketini niye ortak ettik? 

Bu soru askıda... 

Burada gaflet, dalalet ve hatta iyi niyet seziliyor!"

Etiketler :