Çan Belediye Başkanı'nın görevden uzaklaştırılmasına CHP'den sert tepki: Demokrasiye darbe

Çan Belediye Başkanı'nın görevden uzaklaştırılmasına CHP'den sert tepki: Demokrasiye darbe
Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün görevden uzaklaştırılmasına CHP'den tepki geldi. Yazılı bir açıklama yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun ile Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkek, "Hal böyleyken Belediye Başkanımızın görevden uzaklaştırılması, Çan halkının iradesine, yani demokrasiye darbe vurmaktır" dedi.

Çanakkale'de, rüşvet ve irtikap suçlamasıyla gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırıldı. Öz'ün görevden uzaklaştırılmasına CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Yaşananları 'hukuksuz siyasi girişimler' olarak niteleyen Erkek ve Torun iktidarın seçimle kazanamadığı belediyeleri, 'masa başında yaptığı oyunlarla' kazanmaya çalıştığını belirtti. Ayrıca Torun ve Erkek, CHP'li belediyelerin algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırmak için her türlü hukuksuzluktan medet umduğunu ifade ettiler.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Seçilmiş Çanakkale Çan Belediye Başkanımız Sayın Bülent Öz’ün, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılması, Cumhuriyet Halk Partili belediyelere karşı yürütülen hukuksuz siyasi girişimlerin yeni bir halkasıdır. 31 Mayıs 2022’de aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanımız, hakkında hiçbir somut delil üretilemediği için serbest kalmıştır. İfadeye çağrılması halinde her zaman hazır olan Belediye Başkanımızın şafak vakti evinde gözaltına alınması ne kadar hukuksuz ise görevden uzaklaştırma kararı da bir o kadar hukuksuzdur.

'Siyasi bir karar olduğu tüm milletimiz tarafından bilinmeli'

İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun talimatıyla verilen bu kararın hukukla bağdaşmayan tamamen siyasi bir karar olduğu tüm milletimiz tarafından bilinmelidir. Belediye Başkanımız hakkındaki temelsiz iddialarla ilgili ne bir somut kanıt ne de bir mahkeme kararı mevcuttur. Hal böyleyken Belediye Başkanımızın görevden uzaklaştırılması, Çan halkının iradesine, yani demokrasiye darbe vurmaktır.

'Siyasi talimatlı müfettişler her gün belediyelerimizin kapısında'

Artık Saray iktidarı, seçimle kazanamadığı belediyeleri, masa başında yaptığı oyunlarla kazanmaya çalışmaktadır. Belediyelerimizi algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırmak için her türlü hukuksuzluktan medet umar hale gelmiştir. Seçilmiş Yalova Belediye Başkanımız hakkındaki suçlamalardan aklanmış olmasına rağmen 2 yıldan fazla süredir görevine iade edilmemiştir. Seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımızın tutuklanmasına neden olan ses kayıtlarının masa başında değiştirildiği geçtiğimiz günlerde mahkemede ispatlanmıştır. Siyasi talimatlı müfettişler her gün belediyelerimizin kapısındadır. Belediyelerimiz durmaksızın haksız ve hukuksuz soruşturmalara muhatap olmaktadır. İktidarın bu aciz gayretleri, son olarak Çan’da kendini göstermiştir.

'İktidarın çürümüşlüğünün açık göstergesi'

Belediyelerimiz üzerinde bu kadar baskı varken, şu hususu da tüm halkımız bilmelidir: Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere ve Hilal Belediye başkanları 6 Ocak 2022’de rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan hapis cezaları almış, kamu haklarından menedilmiş ve ilgili mahkeme, görevden uzaklaştırılmaları için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunmuştur. Ancak aradan 5 ay geçmesine rağmen bu kişiler hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu da yetmemiş, bu kişiler mahkeme kararından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ederek, fotoğraf vermiştir. Bizim belediye başkanlarımıza mesnetsiz iddialara dayanarak soruşturma aşamasında her türlü hukuksuzluğu yapanların, hapis cezası alan kendi belediye başkanları hakkında hiçbir işlem yapmaması iktidarın çürümüşlüğünün açık bir göstergesidir.

'Başaramayacaksınız'

Bilinmelidir ki: Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Çan halkının iradesinin de Belediye Başkanımızın da yanındayız. Artık gideceklerini görenlerin, iktidarı kaybetme korkusuyla her türlü siyasi operasyona bel bağladıklarını gayet iyi biliyor ve onlara şunu söylüyoruz: Ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Tek bir belediyemizin de belediyelerimizden hizmet bekleyen milyonların da hakkını hukukunu iktidarın acizliğine asla teslim etmeyeceğiz. Yargıda yapamadıklarını masa başında yaparak, Çan seçmenlerinin iradesini gasp etmek isteyen Saray iktidarı bilsin ki bu hukuk tanımazlığa ilk seçimde Çan halkı gerekli yanıtı verecektir.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :