Boğaziçi'nde 3 dekan görevden alındı

Eğitim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı, Özlem Berk Albachten, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Metin Ercan görevden alınan isimler oldu...

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ocak 2022 20:53
Boğaziçi'nde 3 dekan görevden alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı rektörler nedeniyle eylemlerin sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Yüksek Öğretim Kurumu okuldaki üç dekanı görevden aldı.

Eğitim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı, Özlem Berk Albachten, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Metin Ercan görevden alınan isimler oldu.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre Görevlerinden alınan üç dekan da "özerk ve özgür üniversite" için direnen isimlerdendi.

İnci’nin “keyfi uygulamaları” karşısında öğrencilerin ceza almaması için de direnen ve eğitim haklarını savunan üç dekanın yerine dışarıdan atama yapılması bekleniyor.

f0ff6404-6e1d-4141-851a-9cb486390da6.jpgf0ff6404-6e1d-4141-851a-9cb486390da6.jpg
Boğaziçi akademisyenleri kara rağmen bugün rektörlük önündeki nöbet eylemine devam etti…

Açıklamada şöyle denildi:

"Boğaziçi Üniversitesi atanmış rektörü Prof. Dr. Naci İnci, bu akşamüstü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt’a, Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten’e ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Ercan’a elektronik belge sistemi üzerinden bir yazı göndererek, 18.01.022 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında alınan karara istinaden Dekanlık görevinden alındıklarını tebliğ etmiştir.

Seçilerek göreve gelmiş olan dekanlarımızın görevden alınmasına dair basını ve kamuoyunu en kısa zamanda bilgilendireceğiz.

Saygılarımızla,

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri"

Üniversite'nin Hukuk ve İletişim fakülteleri geçtiğimiz yılki eylemler sonrasında YÖK kararıyla kurulmuştu.

Üniversite'nin sitesinde dekanlıklar şu şekilde sıralanıyor:

Eğitim Fakültesi: Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu
Fen-Edebiyat Fakültesi: Özlem Berk Albachten
Hukuk Fakültesi: Prof. Dr. Selami Kuran
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Prof. Dr. Rıza Metin Ercan
İletişim Fakültesi: Prof. Dr. Gürkan Selçuk Kumbaroğlu
Mühendislik Fakültesi: Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez