Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci’den açıklama: Disiplin soruşturmalarını iptal edeceğim

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci’den açıklama: Disiplin soruşturmalarını iptal edeceğim
Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci, "Bugüne kadar şahsımla ilgili olarak öğrencilerimize açılan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi talimatını ilgili birimlere ileteceğim" açıklamasını yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde protestolarla karşılaşan Prof. Dr. Naci İnci sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaptı.

İnci, bugüne kadar kendisiyle ilgili olarak öğrencilere açılan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi için talimatını birimlere ileteceğini belirtti. İnci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
"Son aylarda yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle yara alan birlikte yaşama ortamının yeniden tesis edilebilmesi için tüm kampüs sakinlerinin karşılıklı saygıya dayalı bir ortamı oluşturmak için eşit sorumluluğa sahip olduğunu düşünmekteyim. Boğaziçi Üniversitesi mensupları eleştirel bakış açısıyla, kalıpları ve klişeleri sorgulayan, hakim ‘doğru'lar hakkında farklı bakış açıları geliştirebilen bireylerdir. Elbette bu anlayış çerçevesinde eleştirmek, demokratik protesto hakkını kullanmak hepimizin hakkıdır.

Ancak eleştirinin kişileri rencide edici bir karaktere sahip olmaması, ‘öteki'nin haklarını da gözetmesi ve barışçıl yöntemlerle gerçekleştirilmesi, Boğaziçi kültürünün de bunu gerektirdiği kuşkusuzdur. Bu yaklaşımının kampüsümüzde hakim olacağı inancı ile bugüne kadar şahsımla ilgili olarak öğrencilerimize açılan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi talimatını ilgili birimlere ileteceğim. Ümidim karşılıklı saygı çerçevesinde görüşlerimizi paylaşırken, üniversitemiz için en iyisini yapmaktır.”