Boğaziçi Üniversitesi muhbirine mezunlardan istifa çağrısı

Boğaziçi Üniversitesi muhbirine mezunlardan istifa çağrısı
Boğaziçi Üniversitesi mezunları, sahte isim ve mezuniyet bilgileriyle mezunların WhatsApp grubuna katılan üniversitenin genel sekreteri Hasan Fehmi Topal hakkında istifa çağrısı yaptı. Mezunlar, "Boğaziçi Üniversitesi özgür, özerk ve katılımcı bir yapıya kavuşana kadar mücadeleden vazgeçmiyoruz. Kayyumlar gidecek biz kalacağız" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde genel sekreterlik görevini yürüten Hasan Fehmi Topal'ın İngiltere'deki Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp grubuna İngiltere kodlu bir telefonla katıldığının ve kendini "Ali Kemal" adıyla tanıttığının ortaya çıkmasının ardından 9 mezun grubu basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamada Hasan Fehmi Topal'a istifa çağrısı yapıldı.

'Akademisyenlere ve çalışanlara mesnetsiz suçlamalar yöneltti'

Geçtiğimiz şubat ayında 'hukuksuz ve usulsüz bir dizi operasyon ertesinde', Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine getirilen Hasan Fehmi Topal’ın, bir yurtdışı mezun WhatsApp grubuna sahte isim ve mezuniyet bilgileriyle dahil olduğunun ortaya çıktığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği gibi, yolsuzluk şüphelisi Faruk Yakaryılmaz’ın Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak işe başlaması sonrasında üniversite veri ve sunucuları siyasi iktidara yakın özel şirketlerin erişimine açıldı. Yaşanan veri güvenliği skandalına dair Whatsapp grubunda yaptığı yazışmalarda ‘Ali Kemal’ sahte ismini kullanan Topal, mezunlara karşı tehditkar ifadeler kullandı, onlardan istihbarat almaya çalıştı ve veri güvenliği skandalını deşifre eden akademisyenlere ve çalışanlara mesnetsiz suçlamalar yöneltti.

'Hasan Fehmi Topal’ı derhal istifaya çağırıyoruz'

Liyakat, dürüstlük, güvenilirlik ve iyi niyet gibi üniversitemizin temel değerlerini benimsemediği açık olan Topal’ın ve başta Naci İnci olmak üzere diğer kayyumların üniversitemizde bir gün daha kalmasına tahammülümüz yok. Yurtiçi ve yurtdışı mezunları olarak, diğer kayyumlarla birlikte Hasan Fehmi Topal’ı derhal istifaya çağırıyoruz.

'Kayyumlar gidecek biz kalacağız'

Üniversite bileşenlerinin iradelerini hiçe sayan tepeden inme karar ve atamaları kesinlikle kabul etmiyor, Boğaziçi Üniversitesi özgür, özerk ve katılımcı bir yapıya kavuşana kadar mücadeleden vazgeçmiyoruz. Kayyumlar gidecek biz kalacağız."

İmzacılar:

BÜİM, Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi

BOYUT, Boğaziçi Üniversitesi Yurtdışı Topluluğu

BÜMEDeğer, Boğaziçi İçin Değer

Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar

Berlin Boğaziçi Dayanışması

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Birleşik Krallık

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Amerika Birleşik Devletleri

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Kanada

Boğaziçi Üniversitesi Mezunları, Avustralya

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi'nde genel sekreterlik görevini yürüten Hasan Fehmi Topal'ın İngiltere'deki Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp grubuna İngiltere kodlu bir telefonla katıldığını ve kendini "Ali Kemal" adıyla tanıttığı öne sürüldü. İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Özgün Emre Koç, Twitter hesabından konuya dair bir dizi paylaşımda bulundu.

Koç, istihbarat amacıyla iletişim grubuna katıldığını belirttiği Topal için "Topal'ın bu gayretkeşliğinin, geçmişindeki bir referansla bağı olabilir mi sorusu geliyor akla. Çünkü kendisi WikiLeaks'teki epostalarda Berat Albayrak'a yönetici asistanı olarak önerilmiş" değerlendirmesini yaptı.

'Hocalar hakkında açık arıyor'

Koç'un paylaşımları şöyle:

"Şu an genel sekreterlik görevini yürüten Hasan Fehmi Topal, İngiltere'deki Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp grubuna İngiltere kodlu bir telefonla katılıyor ve kendini 'Ali Kemal' adıyla tanıtıyor.

Gruba katılma tarihi 10 Aralık 2021. Bu tarihten, yakın zamanda patlak veren veri güvenliği skandalına (mensupların kişisel verilerinin bir şirketin erişimine açıldığının tespitine) kadar grupta hiçbir şey yazmıyor. Sessizce takip ediyor grubu.

Normalde gruba girenler kendisini tanıtıyor. Tanıtmamış. Uzun süre sessiz kalan 'Ali Kemal' veri güvenliği skandalı ardından başlayan medya operasyonuna paralel olarak grupta yazışmalara başlıyor. Soranlara kendisini 2002 Makine Mühendisliği mezunu olarak tanıtıyor.

Tarafsız bir gözlemci olduğu iddiasıyla olay hakkında sorular soruyor. Ancak agresif bir şekilde rektörlüğü savunmaya başlıyor. Tartıştığı insanların bilgi kaynağının kim olduğunu, okuldan kimlerle iletişimde olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Hocalar hakkında açık arıyor.

'İngiltere ticaret sicili arşivinde üç şirketle bağı görünüyor'

Durumdan kuşkulanan grup üyeleri soruşturuyor, 2002 Makine mezunları arasında Ali Kemal adında biri olmadığını tespit ediyor. Numaranın kime ait olduğunu araştırırken aynı kişinin 2 yıl önce İngiltere'deki mezunlardan İngiltere'deki şirketlerinin işleri için bilgi istediği ortaya çıkıyor.

Daha önce bu numarayla kendini gerçek kimliği olan Hasan Fehmi Topal olarak tanıtmış. İngiltere ticaret sicili arşivinde üç şirketle bağı görünüyor.

'Berat Albayrak'a yönetici asistanı olarak önerilmiş'

Okuldaki skandalla ilgili bir habere yayın yasağı gelince mezunlardan biri haberi grupta paylaşıyor. Paylaşan kişiyi, yaptığının suç olduğu yönünde üstü örtülü şekilde tehdit ediyor. Tabii kendisine gereken yanıt veriliyor.

Hem grupta skandala ilişkin yönetimi savunuyor hem de muhbirlik peşinde koşuyor. Topal'ın bu gayretkeşliğinin, geçmişindeki bir referansla bağı olabilir mi sorusu geliyor akla. Çünkü kendisi WikiLeaks'teki epostalarda Berat Albayrak'a yönetici asistanı olarak önerilmiş.

Özetle, Boğaziçi Üniversitesi genel sekreterliğini yapan kişi kendisini sahte kimlikle tanıtıp manipülasyon yapmaya ve istihbaratçılık oynamaya çalışıyor. Mesajlarda da sıklıkla 'algı yönetimi' ifadesini kullanmış. Çok severler.

'Yazışmaların belgeleri var'

Mevcut gayrimeşru okul yönetiminin hocalarla ilgili böyle açık arayan başka "istihbarat" faaliyetleri de var mı sorusu ortada duruyor. Hocalarını Yeni Akit'e yalan haberle linçleten bir yönetim zira.

Hasan Fehmi Topal bu olayla ilgili inkâr yoluna gitmez umarım. Çünkü yazışmaların belgeleri var. WikiLeaks'te Hasan Fehmi Topal adı aratılınca bahsi geçen eposta bulunabiliyor. İstihbaratçılık için seçtiği takma ad da hayli manidar."