Blinken Gelecek Demişlerdi, Yardımcısı Geliyor

Blinken Gelecek Demişlerdi, Yardımcısı Geliyor
ABD Dışişleri Bakanı'nın pazar günü Türkiye'de olacağı belirtilmişti, ancak Blinken yerine yardımcısının Türkiye'ye geleceği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail-Hamas arasındaki çatışmanın başlangıcından itibaren ABD'ye dozu giderek artmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın pazar günü Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştireceği iler sürülmüştü. Blinken’ın 5 Kasım Pazar günü Ankara’da olması bekleniyordu.

Anadolu Ajansı dün, diplomatik kaynaklardan edinerek servis ettiği haberinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 5 Kasım Pazar günü Ankara’da olacağını duyurdu.

Fakat ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Blinken’in 2-10 Kasım tarihlerinde yapacağı diplomatik ziyaretlerle ilgili açıklamada Türkiye yer almadı.

Blinken 3. kez İsrail turuna çıkıyor.

Türkiye'ye Blinken'ın danışman Derek Chollet gelecek. Blinken yarın yine İsrail'de olacak, Netenyahu'yla görüşecek. Blinken'ın Türkiye'ye gelme sebebi olarak İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanma süreci gösteriliyordu.

blinken2.jpg
Türkiye'ye Blinken'ın danışmanı Derek Chollet gelecek.

Açıklamaya göre Blinken sırasıyla İsrail, Ürdün, Japonya, Güney Kore ve Hindistan’ı ziyaret edecek.

blinken.jpg

20 ŞUBAT’TA GELMİŞTİ

Blinken, İsrail-Hamas çatışmalarının başlamasının ardından Orta Doğu’da 7 ülkeyi ziyaret etmiş, bu ülkeler arasında Türkiye yer almamıştı. Blinken, en son olarak 6 Şubat’ta yaşanan yıkıcı depremlerin ardından, 20 Şubat’ta Türkiye’ye gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Ekim’de yaptığı bir konuşmada Blinken’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı basın açıklamasının ardından sarfettiği “İsrail’e dışişleri bakanı sıfatıyla değil bir Yahudi sıfatıyla yaklaşıyorum” sözlerini Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmede de sarf ettiğini belirtmiş ve “Bunu söylediğin zaman karşındakiler “Ben de bölgeye bir Müslüman sıfatıyla yaklaşıyorum” derse ne diyeceksin?” diye sormuştu.

Etiketler :