Yangın Asos Antik Kentine Sıçradı

Yangını söndürmek için bölgede olan bir arazöz, alevlerin arasında kaldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da kültür varlıklarının zarar görmediğini yangının kontrol altına alındığını bildirdi. Ayrıca Assos Örenyeri 27, 28, 29 Haziran'da ziyarete kapatıldı.

Ayvacık ilçesinde makilikte, saat 16.30 sıralarında yangın çıktı. Alevleri görenler, durumu orman ve itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbarla bölgeye çok sayıda hava ve kara aracı sevk edildi. Yangın, rüzgarın etkisiyle hızla ilerleyerek Assos Antik Kenti'ne ulaştı. Ekipler yangına havadan ve karadan müdahale ediyor.

ayvacik3.webp"YEŞİL ALANLARIN YÜZDE 90'I TAHRİP OLDU"

Yangın sonrası Halk TV'ye açıklamalarda bulunan Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, yeşil alanların yüzde 90'ının tahrip olduğunu belirterek, alevlerin Assos antik kentini de tehlikeye soktuğunu söyledi.

72995-2.jpgKURTARMA EKİPLERİ FACİADAN SON ANDA KURTULDU

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde çıkan ve Assos Antik Kenti'ne de sıçrayan maki yangınına müdahale sürüyor. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı bir arazöz de alevlerin içinde kaldı. Personel ise son anda aracı terk etti.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Çanakkale'de Assos Örenyeri yakınında çıkan yangın kontrol altına alındı, Kültür varlıklarını zarar görmedi. Soğutma çalışması ve gerekli tespit çalışmalarının yürütülebilmesi için Assos Örenyeri 27, 28, 29 Haziran'da ziyarete kapatıldı.