Başarır: Demirören Grubu, 20 Aralık’ta çok büyük miktarda döviz bozdurdu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Demirören Grubu ve beş şirketin 19-20 Aralık tarihinde yüksek miktarda döviz bozdurduğunu, ardından kur düşünce tekrar döviz aldığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ocak 2022 13:49

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İpek Özbey'in sunumuyla ekrana gelen Kadraj programında Demirören Grubu ve beş şirketin 19-20 Aralık tarihlerinde yüksek kurdan döviz bozdurduğunu, ardından tekrar döviz aldığını söyledi.

Demirören Grubu ve 5 şirketin döviz bozdurduğuna ilişkin kesin bilgi elde ettiğini söyleyen Başarır "20 Aralık'ta Demirören Grubu ve 5 şirket, bunlar 19-20 Aralık günü çok büyük miktarda dolar bozdurduğunu, 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldığını biliyoruz. Ziraat Bankası'na Halk Bankası'na Vakıfbank ve diğer bankalarla bizzat görüşmek istedim, bilgi vermediler" dedi.

'750 milyon dolarlık borç 400 milyon dolara kapatılmıştır'

Demirören Grubu'nun döviz bozdurarak yaklaşık 6 milyar dolar kar elde ettiğini belirten Başarır "Beş tane şirket, Yıldırım Demirören, 19-20 Aralık'ta dövizini 18 liradan satmıştır. 10,30'a düştüğünde de bu şirketler döviz almıştır. Yani 10 milyar dolar bozduran bu şirketlerin yaklaşık 16 milyar doları olmuştur" dedi.

'Bu para 84 milyondan çıkmıştır'

Başarır sözlerini şöyle noktalandırdı:

"Bu para yetim, çiftçi, işsiz gençlerimizden, 84 milyondan çıkmıştır. Bu şekilde Demirören Grubu'nun Ziraat Bankası'na olan 750 milyon dolar borcu 400 milyon dolar civarında kapatılmıştır."

Demirören Grubu: İspata davet ediyoruz

Demirören Grubu ise CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın şirketin 20 Aralık günü çok yüklü miktarda dolar bozdurduğu iddialarını yalanlandı. Açıklamada, "Ali Mahir Başarır, eğer iddialarını belgeleyemezse gereğini yapmasını ve milleti temsil görevinden istifa etmesini bekliyoruz" denildi.

İddiaların kanıtlanması yönünde çağrı yapılan açıklamada, olayla ilgili hukuki sürecin başlatılacağı ancak CHP'li vekil Başarır'ın özür dilemesi halinde bu karardan vazgeçileceği ifade edildi.