Bakan Ali Yerlikaya Acı Bilançoyu Açıkladı: 9 Kişi Sele Kapılıp Öldü!

Yurt genelinde yaşanan aşırı yağış, fırtına ve sel 9 can aldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hafta sonu yurt genelinde yaşanan aşırı yağış ve fırtınaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yurt genelinde etkisini sürdüren yağışlar birçok bölgede sele neden oldu. Batman'da babaanne ve 3 torunu su taşkını sonucu feci şekilde can verdi. Diyarbakır'da zihinsel engelli Behçet Avcı ise taşan dereye kapılarak yaşamını yitirdi.

batmandaki-selde-kaybolan-3-cocugun-cansiz-bedeni-bulundu-4-2856-dhaphoto9.jpg

Zonguldak Ereğli'de suda sürüklenen araçtaki 3 kişinin cansız bedeni ise saatler sonra bulundu.

Zonguldak açıklarında batan Türk gemisindeki bir kişinin cesedine ulaşılırken kayıp 11 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor.

zonguldakta-saganak-ve-firtina-agaclar-devrildi-gemi-karaya-oturdu-10-6627-dhaphoto2.jpg

YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hafta sonu yurt genelinde yaşanan aşırı yağış ve fırtınaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Yerlikaya, sel ve yağış nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Zonguldak'ta batan Türk gemisindeki 11 kayıp mürettebat ile ilgili konuşan Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

zonguldakta-batan-gemideki-haber-alinamayan-murettebatin-listesi-ortaya-cikti-3-3654-dhaphoto1.jpg

Bakan Yerlikaya, açıklamasında şunları kaydetti:

"Zonguldak açıklarında batan Türk bayraklı kuru yük gemisinde bulunan 12 Türk mürettebattan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Gece saatlerinde kamuoyu ile paylaştığımız gibi limanda bağlı Kamerun bayraklı gemi halatının kopması sonucu sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemi mürettebatı itfaiye tarafından kurtarılmıştır.

Batan Türk gemisindeki 11 kayıp mürettebat ile ilgili arama kurtarma ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine sabah erken saatlerde başlamıştır. 797 arama kurtarma faaliyetlerinde görevli arkadaşımız var. 295 araç, 2 uçak, bir helikopter devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor.

Zonguldak Karadeniz Ereğli'de maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Batman'da 4 vatandaşımız hayatını kaybetti ve bir vatandaşımız da Diyarbakır Hani'de sele kapılarak hayatını kaybetti. Bulunan bir mürettebatımızla beraber şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum."

ACI GERÇEK KENDİNE GELİNCE ÖĞRENİLDİ

Zonguldak'ta suda sürüklenen araçta 3 kişinin olduğu saatler sonra öğrenildi. Camı kırarak araçtan çıktıktan sonra su üzerindeki ağaçta mahsur kalan İlyas Coşkun, jandarma ekiplerinin 6 saatlik çalışması sonucu, 4 metre yükselen sel sularının bulunduğu alandan bot yardımıyla kurtarıldı.

Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi'nde hipotermi tedavisi gören Coşkun'un verdiği ifadede, araçta yalnız olmadığını bildirmesi üzerine çalışma başlatan jandarma, Yaraşlıyörük Deresi'nde söz konusu araca ulaştı.

Derede bulunan araçta Jandarma Sualtı Arama Kurtarma ekiplerince yapılan aramada, Coşkun'un ağabeyi Selahattin Coşkun ile kayınvalidesi Dursun Esen'in, araçtan yaklaşık 300 metre uzaklıkta da Murat Tosun'un cansız bedenlerine ulaşıldı.

Kaynak:DHA