İtibardan Tasarruf Yok!

İtibardan Tasarruf Yok!
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakanların makam araçlarının tasarruf tedbirleri kapsamına girmediği, güvenlik gerekçesiyle zırhlı araçlara bindikleri belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de iddialara ilişkin "Sözcü Gazetesi’ni memnun etmek için bisiklete binmeyi düşünebilirim." açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakanların makam araçları ile ilgili gelen eleştirilere yanıt verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 16 milyonluk makam aracının eleştirilmesi ve çift maaş iddiaları üzerine Bakanlık, açıklama yaptı.

Sosyal medyada yapılan açıklamada "Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesi' ile zırhlı araçlara binmektedir." dendi.

Yapılan açıklamada;

"Sözcü Gazetesi'nin bugün Sayın Bakanımız ve bürokratlarını hedef alan başlığı; bilgi ya da haber değildir, ciddiyetten uzak, siyasi kaygılarla kurgulanmış bir yanıltmacadır.

Devlet ciddiyetiyle halkımıza bilgi vermek açısından;
Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesi' ile zırhlı araçlara binmektedir.

Tasarruf genelgesinde en üst düzey devlet personeli yani bakanlarımızın makam araçları bahse konu zorunlu nedenlerden dolayı kapsam dışında tutulmuştur.
Ayrıca 1960'lı yıllardan beri kanunun verdiği yetki ile ek sorumluluk alarak Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) atanıp kamu adına yönetim ve denetim yapmakta olan Bakanlığımızın sadece üst düzey liyakatli bürokratları bu görevleri hakkıyla ve layıkıyla yerine getirmektedir. Gazetenin "Çifte Maaş" dediği durum;

Çifte Sorumluluk, Çifte Görev kaynaklıdır.

Bu önemli görev ve sorumluluğun karşılığında tek bir yerden aldıkları ücretlere ise yakında kanunla tavan getirileceği hususu daha önce tarafımızdan kamuoyuna duyuruldu.
Dolayısıyla vatandaşımızın kafasını karıştırmak amacıyla sürekli devam eden bu tarz ciddiyet dışı, günlük sansasyon maksatlı başlıklara itibar edilmemesi önem taşımaktadır."
ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamanın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten dikkat çeken bir açıklama daha geldi.

"BİSİKLETE BİNMEYİ DÜŞÜNEBİLİRİM"

Şimşek, medyada yer alan iddialara ilişkin yaptığı paylaşımda;

"Sözcü Gazetesi’ni memnun etmek için bisiklete binmeyi düşünebilirim.

Bilinçli şekilde oluşturulmak istenen bu suni gündeme karşı biz makrofinansal istikrarı tesis etmek, sürdürülebilir yüksek büyümeye ulaşmak ve daha adil gelir dağılımını sağlamak için uygulamaya koyduğumuz programımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

Milletimiz müsterih olsun.

- Bütçede disiplini tesis ediyoruz.
- ⁠Cari açığı sürdürülebilir bir seviyeye çektik.
- ⁠Döviz rezervlerini endişe kaynağı olmaktan çıkardık.
- ⁠Kur korumalı mevduatı başarılı şekilde azaltıyoruz.
- ⁠Enflasyon yakında çok hızlı bir düşüş sürecine girecek.

Ülkemizin potansiyeli çok yüksek. Bu potansiyele ulaşmak için ekip ruhu ile aralıksız çalışıyoruz ve başaracağız."