Aynı hakim Kavala’yı da tutuklamış

Gazeteci Sedef Kabaş’ı ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklayan İstanbul 10’uncu Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem. Ertem’in Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) belirlediği dört yıllık kıdem şartını taşımadığı ve iş insanı Osman Kavala’yı ‘casusluk’tan tutuklayan hakim olduğu ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ocak 2022 17:04
Aynı hakim Kavala’yı da tutuklamış

Sedef Kabaş hakkında tutuklama kararını veren Furkan Bilgehan Ertem'in aynı zamanda 9 Mart 2020 tarihinde iş insanı, Osman Kavala hakkında ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi ve askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçlamasıyla tutuklama kararı veren hakim olduğu ortaya çıktı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Kavala hakkında 18 Şubat 2020 tarihinde cezaevinden tahliye edilen Kavala, ring aracının içerisindeyken gözaltına alınmış ve 15 Temmuz darbe girişimi suçlamasıyla yeniden tutuklanması kararını veren hakimin, gazeteci Sedef Kabaş'ı tutuklayanla aynı olduğunu belirtti.

Ne olmuştu?

Gazeteci Sedef Kabaş, TELE 1’de katıldığı programda, “Çok meşhur bir kelam vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Fakat görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam karşıtı bir kelam vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği vakit o kral olmaz. O saray ahır olur” demişti.

Bu sözlerinin ardından 22 Aralık gecesi İstanbul’da yaşadığı evden polislerce gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, 23 Aralık'ta Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

Tutuklama gerekçesi olarak hakimlik, “Kuvvetli kabahat kuşkusu, kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olması, bu nedenle isimli denetim kararlarının yetersiz kalacağı, bu doğrultuda tutuklama önleminin ölçülü olacağı” dedi.