Atışların Hedefi Miniğ

Atışların Hedefi Miniğ
Silahlı Kuvvetler, atışların Türkiye topraklarına ateş açılan yerlere yapıldığını bildirse de hedefte, Azez-Halep yolundaki kritik noktalardan biri olan Miniğ var.AKÇABAĞLAR Hudut Karakolu’na, önceki gün Suriye’deki PYD...

Silahlı Kuvvetler, atışların Türkiye topraklarına ateş açılan yerlere yapıldığını bildirse de hedefte, Azez-Halep yolundaki kritik noktalardan biri olan Miniğ var.

AKÇABAĞLAR Hudut Karakolu’na, önceki gün Suriye’deki PYD bölgesinden ateş açılmasından beri Fırtına topları Suriye topraklarını vuruyor. Silahlı Kuvvetler, misliyle yapılan atışların, Türkiye topraklarına ateş açılan yerlere yapıldığını bildirse de hedefte, Azez-Halep yolundaki kritik noktalardan biri olan Miniğ (Menneğ) var.

Hürriyet’in güvenlik ve istihbarat kaynaklarından edindiği bilgiye göre, 48 saattir yaşanan gerilimin nedeni şu:

HALEP KORİDORU KAPALI

Üç ay öncesine dek, Öncüpınar’dan Halep’e uzanan 110 kilometrelik (kuş uçuşu 70 km) koridor, tamamen rejim muhaliflerinin elindeydi. Rusya destekli Esad ordusu, Halep’in doğusundan kuzeye doğru ilerledi ve Duveyr Zeytun, Tel Cibrin, Hardetin, Ratyan’ı alarak Zehra ve Nubul kasabalarına ulaştı ve Öncüpınar-Halep hattı 5 kilometre derinliğinde bir kuşak ile kesilmiş oldu. Bu durum, Kilis’in güneyindeki muhaliflerin Esad-PYD-IŞİD kuşatmasında kalmasına neden oldu.

Rejimin koridoru kapatmasını, Reyhanlı’nın batısında bulunan Afrin’deki PYD’lilerin, Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki Miniğ kasabasına saldırması izledi. Afrin’in doğusundaki Miniğ’ın önemi, küçük bir pisti ve helikopter üssünü barındırmasından kaynaklanıyordu. Hizbullah destekli PYD’lilerin Miniğ’i alması, bir taraftan 8 kilometre kuzeyindeki Azez’i hedef haline getirdi, diğer taraftan Azez-Halep arasındaki kritik nokta olan Tel Rifat’taki muhalifleri tamamen izole edecek bir koridorun daha oluşması riskini doğurdu.

RUSYA AKTİF ABD PASİF

Türkiye’nin top atışları Miniğ’i geri alma ve Tel Rifat’taki kuşatmayı önleme çabasında olan Suriyeli muhaliflere destek olsa da yetersiz kalıyor. Çünkü, Ruslar, helikopter ve kamyonlarla PYD’nin öncülüğündeki gruplara Afrin’den lojistik destek sağlıyor. Sadece dün aynı anda havada 20’ye yakın rejim ve Rus uçağı bombardıman yapıyordu. Yine sadece dün Afrin’e 3 kamyon Rus silahı indirildi. Hizbullah ve rejim güçleri de kara savaşında PYD’ye açıktan destek veriyor. ABD de bu durum karşısında Türkiye’yi top atışlarını durdurmaya çağırıyor ve PYD’ye de cılız uyarılarda bulunuyor. Ankara, ABD’nin PYD’nin ikili oynayıp, doğuda ABD, Batıda Rusya ile flört ettiğini bildiği halde bu tavrı izlemesini ‘PYD’nin saldırısına pasif destek’ olarak görüyor.

EL NUSRA TARTIŞMASI

Türkiye’ye ve Suriyeli muhaliflere göre Miniğ’de ve Azez’de üç yıldan beri El Nusra Cephesi bulunmuyordu. İslami Cephe ve Ahraruş Şam örgütlerinin öncülük ettiği ve uluslararası koalisyondan silah ve lojistik destek alan gruplar yer alıyordu. Ancak, ABD’li kaynaklar, üssün El Nusra kontrolünde olduğuna dair bilgileri olduğunu ifade ediyor. Türk yetkililere göre ise mesele El Nusra meselesi değil, Esad, Rusya ve ABD’nin masaya oturmadan önce Suriyeli muhaliflerin kolunu kanadını koparma konusunda anlaşmış olması.

Hürriyet