Araştırma: Baskın tür Delta varyantı, çocuklar üzerinde çok daha etkili olabilir

ABD, İngiltere, İskoçya ve İsrail'de yapılan Covid-19 çalışmaları sonucunda, dünyada baskın tür haline gelen koronavirüsün Delta varyantının çocuklar üzerinde çok daha fazla etkili olabileceği açıklandı. İsrail’de bildirilen vakaların yarısının çocuk olduğu belirtilirken ABD’de ise her dört vakadan birinin çocuk olduğu kaydedildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Haziran 2021 16:36
Araştırma: Baskın tür Delta varyantı, çocuklar üzerinde çok daha etkili olabilir

Aşılama çalışmalarında başarı göstermesine rağmen virüsün Hindistan’da ortaya çıkan varyantı dünyada baskın tür haline geldi ve gün geçtikçe tehdit oluşturmaya devam ediyor. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün daha bulaşıcı olduğuna dair uyarı yaptığı Delta varyantı üzerine yapılan araştırmalar, Delta varyantının, çocuklarda Covid-19'u daha yaygın hale getiriyor olabileceğini ortaya koydu.

Çocuklar daha çok risk altında 

Business Insider’ın haberinde, ABD'de 12 yaşın altındaki yaklaşık 48 milyon çocuk olduğu belirtilirken aşının onaylanmaması sebebiyle çocukların Delta varyantına karşı risk altında olduğu belirtildi.

Kaliforniya Üniversitesi pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Erlinda Ulloa, "Ülkenin belirli bölgelerinde özellikle çocuklarda salgınlar görmemizin nedeni, şu anda onların aşılanmadıkları için en savunmasız konaklar olmalarıdır" diye konuştu.

Öte yandan Public Health England'dan yapılan bir analizde Delta varyantının yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu bildirilirken bu durumun aşılanmamış çocuklarda virüsün daha kolay yayılabileceği anlamına geldiği belirtildi.

İsrail'de çocuklarda vaka sayıları artıyor 

İsrail Sağlık Bakanlığı, açıklanan 125 Delta varyantı vakanın yarısının çocuklarda olduğunu belirtilirken, yeni enfeksiyonların yaklaşık yüzde 70’inin Delta varyantından kaynaklandığını aktarıldı. 

Çocuklar ve gençlerde 65 yaş üstüne göre 5 kat fazla 

NTV'nin aktardığına göre, İskoçya'da ise araştırmacılar Delta vakalarının daha çok genç yaş gruplarında bulunduğunu tespit etti.

Birleşik Krallık genelinde, son dönemde kaydedilen koronavirüs enfeksiyonlarının 5 ila 12 yaş arası çocuklar ve 18 ila 24 yaş arasındaki genç yetişkinler arasında 65 yaşından büyüklere göre beş kat daha yaygın olduğu bildirilirken İngiltere’de Public Health England, Delta varyantının halihazırda Birleşik Krallık'taki corona virüs vakalarının yüzde 99'unu oluşturduğunu aktardı.

ABD’de yeni vakaların yüzde 25'i çocuk 

ABD'de de benzer durum söz konusu. Yeni vakaların yaklaşık yüzde 25'ini çocukların oluşturduğu bildirilirken, bu oranın pandeminin başına oranla yüzde 14 daha fazla olduğu belirtildi.

Okullar yayılımı artırır mı? 

Konuyla ilgili ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) eski şefi Scott Gottlieb Pazartesi günü CNBC'ye verdiği demeçte, "Bu yeni, daha bulaşıcı varyantlarla, çocukların ve okulların daha fazla yayılma odak noktası haline geldiğini göreceğiz" dedi.

Kaliforniya Üniversitesi pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Erlinda Ulloa ise, çocukların ciddi bir şekilde hastalanma durumunun çok nadir olduğunu bildirirken, yayılımda etkili olabileceklerinin altını çizdi.