Alevi kurumlarından kamuoyuna çağrı

Ankara'daki cemevlerine saldırıların ardından dün akşam da Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a yönelik saldırı gerçekleşti. Bugün açıklama yapan Alevi örgütleri "Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz" dedi ve kamuoyunu sürecin takipçisi olmaya çağırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 20:55

Dün akşam saatlerinde Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a yönelik saldırı gerçekleşti. Darbedilen Selami Sarıtaş'ın yüzünde şişlikler olduğu öğrenildi. Muharrem Ayı'nın birinci gününde Ankara'da 3 cemevine yapılan saldırının ardından dün akşam da Alevi dedesinin şiddete maruz bırakılmasına tepkiler yükseliyor.

Bugün 7 Alevi örgütü ortak bir açıklama yağarak kamuoyunu sürecin takipçisi olmaya çağırdı. "Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Muharremin ilk günü Ankara’da eş zamanlı olarak Cemevlerine yapılan saldırıdan sonra dün gece muharremin 7.günü Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş canımız evinin önünde kimliği belirsiz motorlu, kasklı 2 kişi tarafından saldırıya uğramıştır.

Kurum başkanımıza yapılan bu saldırının faillerinin bir an evvel yakalanıp, yargıya teslim edilmesini bekliyoruz.

Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız.

Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz.
Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine karşı önyargı taşımamış ve zalim olmamış ve dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla eşit yurttaşlık temelinde ortak yaşam kurma için mücadele etmiştir.

Kamuoyuna çağrımızdır; Türkiye’de farklı düşünenlere karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim!
Bundan sonra herhangi bir cemevine veya yöneticilerimize karşı saldırılar son bulsun.

Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı pay etmeye devam edeceğiz.

Pirimiz Pir Sultan’ın güzel deyimi ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım…"

İmzacı kurumlar:

Alevi Vakıfları Federasyonu

Alevi Bektaşi Federasyonu

Alevi Dernekleri Federasyonu

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Alevi Kültür Dernekleri

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri

Karadeniz Platformu