AKP’li Alpay Özalan, Kılıçdaroğlu'na 10 kez aynı soruyu sordu

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun TBMM Genel Kurulu'nda güncel konulardan bahsettiği konuşması sırasında AKP'lilerden yükselen "Aday mısın?" soruları dikkat çekti. Meclis tutanaklarına göre AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan, Kılıçdaroğlu'na en az 10 kez "Aday mısın?" diye sordu ve sık sık cumhurbaşkanı adaylığından bahsetti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Aralık 2021 22:43
AKP’li Alpay Özalan, Kılıçdaroğlu'na 10 kez aynı soruyu sordu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2020 TBMM Genel Kurulu'nda dünkü bütçe görüşmelerindeki konuşması AKP'li milletvekillerince sürekli engellenmeye çalışıldı.

Kılıçdaroğlu'nun hayat pahalılığı, dövizdeki artış, Merkez Bankası'nın 128 milyar doları gibi konulardan söz ettiği anlarda AKP sıralarından defalarca “Aday mısın?” sesleri yükseldi.

10 kez aynı soruyu sordu

Özellikle AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan'ın birçok kez “Aday mısın?” diye sorması dikkat çekti. TBMM tutanaklarına göre Alpay Özalan, Kılıçdaroğlu'na en az 10 kez “Aday mısın?” diye sordu ve toplamda 13 kez cumhurbaşkanı adaylığından bahsetti.

3 milletvekilinden daha “aday mısın?” sorusu

AKP'li milletvekillerinden Ramazan Can, Salih Cora ve Metin Yavuz’un da Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında kürsüye “Aday mısın?” diye seslenmesi tutanaklarda yer aldı.

Kılıçdaroğlu: Neden seni bu kadar ilgilendiriyor?

AKP'lilerden yükselen “Aday mısın?” sorularına sert çıkan Kılıçdaroğlu, “Benim adaylığım neden seni bu kadar ilgilendiriyor. Geliyor gelmekte olan” diye yanıt vererek konuşmasına devam etti.

Kurtulmuş: Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Adaylığına Yakın Olduğunu Gördüm

AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş da bütçe görüşmelerinde kürsüdeki konuşmasının bir bölümünü Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına ayırdı.

Kurtulmuş'un TBMM tutanaklarına yansıyan konuşmasının ilgili kısmı şu şekilde:

“Sayın Kılıçdaroğlu geçen sefer burada konuşurken -yine böyle çok hararetli bir konuşma yapmıştı- dedik ki: “Acaba Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan eder mi?” Ben açıkçası, Kılıçdaroğlu’nun bu seneki konuşmasında Cumhurbaşkanlığı adaylığına biraz daha fazla yakın olduğunu gördüm ama burada bu isimlendirmeyi yapmak haddimize değildir, bize düşmez.
Değerli muhalefet partilerinin temsilcilerinin sözleri ortadadır, hepsini takdirle, saygıyla dinledik; hiçbir şekilde bir şey söylemem ama “hemen seçim” diyenimiz oldu, Sayın Sancar Hocam da “istifa” dedi. Değerli arkadaşlar, istifa ve erken seçim meselesi tamam da önce karşımızdaki ittifakın ya da Hükûmeti istifaya ve erken seçime sürükleyenlerin, öyle olmasını isteyenlerin -hakkınızdır, hemen erken seçim istersiniz- önce nasıl bir sistem öngördüğünü ve bu sistemi hangi Cumhurbaşkanı adayıyla yerine getireceklerini de herhâlde topluma söylemek gibi bir hakları ve sorumlulukları var. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)”