AKP, Sinovac'ın faturasını 'Iğdırspor'a ödetiyor

AKP, Sinovac'ın faturasını 'Iğdırspor'a ödetiyor
Serpil Yılmaz, bugün kaleme aldığı yazısında Türkiye'de ilk aşılamanın yapıldığı Sinovac'a ilişkin bilgiler verdi.

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, bugünkü yazısında, "Iğdırspor'un başına “talih kuşu” kondu" ifadesini kullandı. Yılmaz, "O talih kuşu; Covid-19 aşısı Coronavac'ın üreticisi Çin devlet firması Sinovac'ın Türkiye Temsilcisi Keymen İlaç'ın sahibi Cantürk Alagöz…" diye yazdı.

Yılmaz'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

1973 yılında kurulan Keymen İlaç'ın kurucusu Topal ailesi, Sinovac Biotech ile 2013 yılında Türkiye'de aşı üretecekti. Arsayı bile aldı ama yatırım izni çıkmadı.

Finansal güçlükle karşılaşınca ailenin son temsilcisi Dr. O. Murat Topal, 2016'da Keymen İlaç'ı sektörden bildikleri Alagöz'e satarak şirketin banka borçlarını ödedi.

Alagöz pandemi ile birlikte Sinovac'la yaklaşık 1.2 milyar dolarlık 100 milyon doz Covid-19 aşı alımı anlaşması yaptı.

Artık Alagöz Ankara için “görünür” bir iş insanı…

Alagöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı da olan Alagöz, Mayıs 2021'de Iğdır Belediye Spor Kulübü Başkanı seçildi.

Yerel gazete “Yeşil Iğdır” 13 Ağustos tarihli haberinde Alagöz'ün şu sözünü hatırlatıyor:

“Bu takım Bal liginin şampiyonu olacak ve 3. lige çıkacak; ardından 2. lige ve birinci lige çıkacak.”

Gazete “Alagöz Holding Iğdır Spor Kulübü transfer rekoru kırıyor” başlıklı aynı haberinde, kulübün birinci ve ikinci ligde oynamış futbolcuların da aralarında olduğu 20 oyuncuyu kadrosuna kattığını belirtiyor.

Ve Cantürk'ün kulübe bugüne kadar yaklaşık 25 milyon TL yatırım yaptığı vurgulanıyor.

Iğdırlı iş insanı Cantürk'te birdenbire beliren “memleket aşkı” nereden geliyor diye sormaz mısınız?…

Iğdır'da bir başka yerel gazete Aras bu sorgulamayı yapıyor.

Nihat Aras 2 Eylül 2021 tarihinde Aras gazetesinde yayımlanan “Bu bir ihbar haberidir. Pazarlık yok, adrese teslim” haberini paylaştı.

Haber şöyle: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, ilde yeni yapılacak tribün için açtığı ihaleye 6 firma davet ediyor.

Mücbir sebepler oluştuğunda geçerli olan “davet usülüne”; yani 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda düzenlenen 21/B'ye göre ihaleye çıkılıyor.

Aralarında AKP İl yönetimden Ahmet Kürşat Şimşek ve kardeşi Emre Şimşek, AKP ilçe yönetiminden Okan Taş'ın firmasının da arasında olduğu 5 firma ihaleye katılıyor.

4 katılımcı “teşekkür mektubu” verip ihaleden çekiliyor.

20 milyon 900 bin lira bedelle çıkılan ihale, AKP İl Başkanı Ali Kemal Ayaz'ın kardeşi Ekber Ayaz'da kalıyor. İhale bedelinde kırım yapılıyor, ödenecek bedel 16 milyon 300 bine düşüyor.

Aras “Alagöz Iğdır Spor'a başkan seçildikten sonra ilimize gelen yatırım 42 milyon liraya ulaştı. Buna memnun olduk. Yalnız ihalelerin hep AKP çevresine verilmesi de soruşturulmalı” diyor ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Gökhan Yavaşer'e “Tribün ihalesi için bakanlıktan ödenek hangi tarihte geldi ve şu ana kadar neden bekletildi?” sorusunu yöneltiyor.

Aras, bir de maliyet hesabı yapıyor:

“2 bin-2 bin 500 kişilik bir tribünün maliyeti en fazla 8-9 milyon liradır. 7-8 milyon liralık kamu zararına yol açıldı.”

Yazının tamamı için tıklayın