Çin aşısı olanlara uyarı

Halk TV'de Özlem Gürses'in sunumuyla ekrana gelen Hafta Sonu Ana Haber programında bilim insanları, Sinovac aşısının koruyuculuğu, yoğun bakımlarda yatan hastaları dağılımı, ne kadarının aşılandığı ve hamile bireylerin aşılanmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bilim insanları varyantlarla birlikte aşıların koruyuculuğunun azaldığını söyleyen Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Çin aşısı olanları uyararak yoğun bakımlarda yatan hastaların çoğunlukla aşısız veya tek doz aşı olanlardan oluştuğunu söyledi.

"Özellikle geçmişte iki doz aşı yaptırmış olan aşıların etkinliği üç ay sonra azalmaya başlıyor. Bunlara mutlaka hemen üçüncü doz yapılması gerekiyor"

Yoğun bakımları aşılanmayanlar oluşturuyor

Delta varyantı için 3 doz aşının şimdilik yeterli olduğunu söyleyen İsmail Balık, yoğun bakımlardaki hastaların dağılımı hakkında şöyle dedi:

"Yoğun bakımlarda yatan hastaların genel profilinden bahsederek, birinci sırayı hiç aşı olmayanların oluşturduğunu, ikinci sırada tek doz aşı olanların, üçüncü sırada ikinci aşısını daha yeni olmuş bağışıklığı tam gelişmemiş kişiler, dördüncü sırada da 2 doz aşı olmuş ama aradan üç aydan daha uzun süre geçmiş kişiler yoğun bakıma yatış sırasını oluşturuyor" 

'Hamilelik döneminde bağışıklık zayıflıyor'

Hamilelere aşı olmaları konusunda uyarı yapılırken, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Mehmet Ceyhan, hamilelik döneminin fizyolojik açıdan annenin bebeğini yabancı madde gibi algılayıp atmaması adına bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönem olduğunu söyleyen Ceyhan şöyle dedi:

"Bu dönemde hastalığa yakalanma veya hastalık geçirme, ölme gibi olaylar hamilelerde toplumun diğer kesimlerine göre daha sık. Hemen, vakit geçirmeden hamilelerin bir sağlık merkezine başvurması gerekiyor"

 

Etiketler :