AKP ilçe binasına molotoflu saldırı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde AKP ilçe binasına kimliği belirsiz bir kişi tarafından molotofkokteyli atıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Haziran 2021 17:20
AKP ilçe binasına molotoflu saldırı

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde, AKP il binasına kimliği belirsiz bir kişi tarafından molotof kokteyli atıldı. Ölen ya da yaralanın olmadığı olay anı ise güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Güvenlik güçleri olaydan sonra yaya olarak kaçan saldırganın yakalanması için çalışma başlattı. 

Bir binanın 2'nci katında bulunan AKP Hani ilçesi binası önüne gelen kimliği belirsiz bir kişi, önce çevreyi kontrol etti. Ardından yanında getirdiği motolof kokteyliyi ateşe verdikten sonra parti binasına atan saldırgan, koşarak bölgeden uzaklaştı. Parti binasında kimsenin bulunmadığı sırada gerçekleştirilen saldırıda içeriye düşen molotof nedeniyle küçük çapta yangın çıktı. Bazı eşyaların zarar gördüğü saldırının ardından alevleri fark eden çevrede oturanlar, polise haber verdi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. İlçe binasında küçük çaptaki yangın ise itfaiye ekiplerince söndürüldü. Ölen ya da yaralanın olmadığı olayda güvenlik güçleri saldırganı yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı.

Ömer Çelik: Saldırıyı lanetliyoruz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, yapılan saldırıya yönelik şu açıklamada bulundu:

"Partimizin Diyarbakır Hani İlçe binasına yönelik saldırıyı lanetliyoruz.
Her türlü provokasyonu yenecek güce sahibiz. Ak Parti dimdik ayaktadır. Ak Parti Diyarbakır teşkilatı dimdik ayaktadır.
Ak Parti Hani ilçe teşkilatı dimdik ayaktadır."

 

 

Diyarbakır Valiliği'nden açıklama

Diyarbakır Valiliği, AK Parti Hani ilçe binasına yönelik yapılan saldırıda 2 kişinin gözaltına alındığı ve saldırıda kayda değer herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, "18.06.2021 günü saat 21.10 sıralarında Ak Parti Hani İlçe Binasına yönelik bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saldırıyla ilgili olarak, olayın faili olduğu tespit edilen M.E. ve olay esnasında gözcülük yapan Ş.B. isimli şahıslar yakalanarak Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınmışlardır. Saldırıda kayda değer herhangi bir can ve mal kaybı olmamıştır. Konu ile ilgili tahkikat Hani Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde devam etmektedir"