AKP artık birinci parti değil

Yöneylem Araştırma'nın gerçekleştirdiği son anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Şirketin koordinatörü Derya Kömürcü Halk TV ekranlarına bağlanarak anketin detaylarını paylaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2021 10:02

Yöneylem Araştırma Şirketi, Türkiye'nin 26 istatistiki bölgesinde 27 ilde 30 Kasım ile 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen anket, 2002 kişi ile ve yüzde 95 güven aralığında gerçekleştirildi.

Halk TV'de yayınlanan Şirin Payzın'la "Sözüm Var" programına katılan Yöneylem Araştırma Koordinatörü Derya Kömürcü anketten çıkan çarpıcı sonuçları anlattı.

Anketin en dikkat çeken tablosu, katılımcılara yöneltilen "Bu pazar seçim olsa kime oy veririsiniz?" sorusundan çıktı.

1.jpg

Buna göre,
AKP yüzde 24.3, CHP yüzde 25.6, HDP yüzde 7.8, MHP yüzde 5.2, İYİ Parti yüzde 10.6 oranında oy aldı.

Recep Tayyip Erdoğan'a önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde “asla oy vermem” diyenlerin oranı 59.6 seviyesine yükseldi. Raporun sonuçları şöyle:

Kasım ayı itibariyle Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'nın 7.7 puan önünde ölçüldü. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce Millet İttifakı yüzde 40.2, Cumhur İttifakı yüzde 32.5 seviyesinde.

“Önümüzdeki Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan mı muhalefet adayı mı kazanır?” sorusu sorulduğunda seçmenlerin yüzde 64.7'si muhalefetin Erdoğan karşısında seçimi kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

Seçmenlerin yüzde 57.9'u erken seçim isterken, erken seçime karşı olanların oranı yüzde 38.2 olarak ölçüldü.

Kararsızların yüzde 11.2'si Cumhur İttifakı'nı, yüzde 23.7'si Millet İttifakı'nı, yüzde 5.9'u da diğer partileri destekleme eğiliminde olduğunu kaydetti.

Seçmenlerin yüzde 52.5'i geçtiğimiz ay ödeyemediği bir faturası ya da karşılayamadığı bir zorunlu ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Hanelerin yüzde 46'sında en az bir kişinin iş aradığı/işsiz olduğu görüldü.

Rapora göre; vatandaşların yüzde 59'u son 12 ayda temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, yüzde 69'u son 12 ayda gıda ürünlerini almakta, beslenmede güçlük çeker hale geldiğini, yüzde 63'ü son 12 ayda faturalarını ödemekte güçlük çeker hale geldiğini ifade etti. Son 12 ayda' psikolojim bozuldu, kaygı içinde yaşar hale geldim' diyenlerin oranı ise yüzde 69 olarak ölçüldü.