Adalet Bakanlığı'ndan AİHM'e Kavala tepkisi

Adalet Bakanlığı'ndan AİHM'e Kavala tepkisi
AİHM'in Osman Kavala kararına tepki gösteren Adalet Bakanlığı, "Türkiye, AİHM kararlarına uymayı taahhüt etmiş ve bu taahhüdünün gereğini daima yerine getirmiş bir ülkedir" açıklaması yaptı.

Adalet Bakanlığı, AİHM'in Osman Kavala hakkında verdiği ihlal kararıyla ilgili açıklama yaptı. "Türkiye, AİHM kararlarına uymayı taahhüt etmiş ve bu taahhüdünün gereğini daima yerine getirmiş bir ülkedir" denilen açıklamada karar için "AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır" ifadeleri kullanıldı.

'Türkiye, AİHM kararlarına uyma oranı en yüksek ülkelerden biri'

Açıklama şöyle:

"Türkiye, AİHM kararlarına uyma oranı en yüksek ülkelerden biridir. Zira üye ülkelerin AİHM kararlarını icra oranı %80,20 iken Türkiye’nin icra oranı %87,98’dir. Diğer kararların icra süreci ise devam etmektedir. Türk yargı makamları, AİHM’in Kavala hakkında verdiği 10 Aralık 2019 tarihli kararını uyguladıklarını defaatle belirtmişlerdir.

AİHM Büyük Daire gündeminde 22 dosya bulunmasına ve halihazırda derdest dosyaların tamamına yakınının Kavala dosyasından daha önceki tarihlerde, bir kısmının ise en az 1 yıl önce Büyük Daire’ye gelmiş olmasına rağmen Kavala dosyasının öne çekilmesi, AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır."

Kaynak:DHA