Adalet Bakanı Tunç, Motokuryenin Ölümünü Soran Muhabiri Tersledi: "Gündem Filistin Arkadaşım"

Adalet Bakanı Tunç, Motokuryenin Ölümünü Soran Muhabiri Tersledi: "Gündem Filistin Arkadaşım"
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kendisine yöneltilen Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu hakkındaki sorunun ardından muhabire "Gündem Filistin Arkadaşım" yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 7 Aralık tarihinde yaptığı açıklama ile Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu tarafından motosiklet Yunus Emre Göçer'in öldürülmesi hakkında "Ortada bir kusur, suç varsa bunun takipçisi olunacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

"GÜNDEM FİLİSTİN ARKADAŞIM"

Bakan Tunç, bir muhabir tarafından kendisine Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohamed Hassan Sheikh Mohamud hakkında soru yöneltilmesi üzerine "Gündem Filistin Arkadaşım" yanıtını verirken, bu sözlere sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Bu tam anlamıyla bir dezenformasyondur

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun İstanbul'da karıştığı ve motokurye Yunus Emre Göçer’in hayatını kaybettiği kaza ile ilgili yöneltilen soruya verdiği cevabın bazı basın yayın organlarınca çarpıtıldığını söyledi. “Bu tam anlamıyla bir dezenformasyondur” diyen Bakan Tunç, "Vefat eden motokurye kardeşimizin hak ve hukukunu korumak için, sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı titizlikle takip edeceğimizi tekrar hatırlatmak isterim” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Fox muhabirinin Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu hakkında sorduğu soruyu, “Gündem Filistin arkadaşım" diyerek cevaplamaması dikkati çekmişti. Muhabirin, “Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu…” diye başlayan sorusunu kesen Tunç, “Gündem Filistin… Bakın gündem Filistin… Tamam mı?” demiş, muhabirini soruyu sürdürmesi üzerine Tunç, “Gündem Filistin arkadaşım… Arkadaşım Filistin bak…” diye çıkışmıştı.

BAKAN: SÖZLERİM ÇARPITILDI

Bakan Tunç, söz konusu anların sosyal medyada da gündem olmasının ardından bir açıklama yaptı. “Bu tam anlamıyla bir dezenformasyondur” diyen Tunç, şunları kaydetti:

“Bir gün önce Fox muhabirinin Ankara’daki aynı konudaki sorusuna ‘Sıfatı ne olursa olsun kanun önünde herkes eşittir, olayı tüm yönleri ile soruşturacağız’ şeklindeki cevabımızı bildikleri halde; bu kez İstanbul’da Filistin ile ilgili bir programda kalabalığın arasından uzattığı mikrofonla ne dediğini duyamadığım yine Fox Tv muhabirine ‘Şu anda Filistin ile ilgili programdayız’ şeklindeki cevabımın çarpıtılarak yayılmak istenmesi tam bir dezenformasyon olup iyi niyetli bir tutum olmadığı açıktır. Vefat eden motorkurye kardeşimizin hak ve hukukunu korumak için, sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı titizlikle takip edeceğimizi tekrar hatırlatmak isterim.”

SAVCILIK POLİSLER HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Gün içerisinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada kazanın ardından olay yerinde görevli olan polisler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohamed Hassan Sheikh Mohamud, 36 yaşındaki motokurye Yunus Emre Göçer’e resmi araçla çarparak ölümüne sebep oldu. Olayın ardından serbest bırakılan Mohamed Hassan Sheikh Mohamud, Türkiye'den kaçtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kusursuzluk raporu veren kolluk görevlileri ve sosyal medyada yer alan Göçer’in eşinin aranarak, intihar ettiğini söylediklerine yönelik iddialara ilişkin resen soruşturma başlattı.

Başsavcılığın açıklamasında "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 30.11.2023 tarihinde Motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer’in yaralandığı ve sonrasında 06.12.2023 tarihinde vefat etmesi olayı ile ilgili olarak kusura ilişkin ilk tespitleri yapıp kusursuzluk raporu veren kolluk görevlileri ile sosyal medyada yer alan polis memurları tarafından müteveffanın eşinin aranarak intihar ettiğini söylediklerine yönelik iddialara ilişkin resen soruşturma başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.