5000 TL'lik Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? Dul ve Yetimler Ne Kadar İkramiye Alacak? Başvuru Nereye Yapılacak?

5000 TL'lik Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak? Dul ve Yetimler Ne Kadar İkramiye Alacak? Başvuru Nereye Yapılacak?
Çalışmalyan emeklilere bir defaya mahsus verilecek ikramiyeyle ilgili detaylar belli oldu. Emekli ikramiyesiyle ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Emekli ikramiyesi kimlere yatacak, dul ve yetimlere emekli ikramiyesi ne kadar verilecek? EYT'liler ikramiyeden yararlanabilecek mi?

5000 TL emekli ikramiyesi Meclis ve Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. 12 milyonu aşkın emekliye ödenecek Cumhuriyet ikramiyesi Genel Kurul'da oylanacak ve ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanacak. Peki emekli ikramiyesi kimlere verilecek? Dul ve yetimlere ikramiye var mı? Kim ne kadar alacak? Cumhuriyet ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte 5 bin TL ikramiye rehberi...

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre Cumhuriyet ikramiyesi yasalaşmasının ardından Kasım ayının ilk haftasında emeklilerin ve hak sahiplerinin hesabına yatırılacak.

İkramiye, çalışan emeklilere verilmeyecek.

İkramiye alan hak sahipleri şöyle sıralanıyor:

emekli-ikramiye2.jpg

* SSK ve Bağ-Kur emeklileri: sosyal güvenlik Kurumu'ndan prim ödeyerek emekli olmuş ve hayatta olan emekli vatandaşlar.

* Emekli Sandığı emeklileri: Kamu kurumlarında belli bir süre çalışarak emekliliği hak etmiş olan memurlar.

* Şehit yakınları ve gaziler: Şehitlerin hak sahibi eş ve çocukları ile gerek harp gerekse terör olayları sebebiyle gazilik unvanını almış olanlar.

* Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar: Askerlik görevini yaparken görevinin nedeni ve etkisi ile sakatlanan er ve erbaşlara ya da ölen er ve erbaşların hak sahiplerine ve 5434 sayılı Kanunun 56. maddesinde sayılan öğrencilere aylık bağlanıyor.

emekli-ikramiye5.jpg

* Ölüm aylığı alanlar: Ölen sigortalının eşine bağlanan dul aylığı ve kız çocuklarının aldığı yetim aylığı ödenenler.

* Şeref aylığı alanlar: Olimpiyat komitesi tarafından bireysel ve takım olarak ilk üçte yer alma başarısı gösterenlere verilmektedir. Ayrıca Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne yapılan başvuru neticesinde bağlanan şeref aylığı, engelli sporculara, teknik direktör ve antrenörlere de verilmektedir.

* Geçici köy korucuları: İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan güvenlik ya da köy korucuları da ikramiye için hak sahibi oluyorlar.

* Kore, Kıbrıs, İstiklal Harbi gazileri,

* Şampiyon sporcular ve terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller ve diğer hak sahipleri

5 bin liralık ikramiye de bu hak sahiplerinden çalışmayanlara ödenecek.

emekli-ikramiye0.jpg

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

İkramiyeler için herhangi bir başvuru yapılmayacak. Paralar emeklilerin maaş aldıkları banka hesaplarına otomatik olarak yatırılacak. Herhangi bir belge veya başvuru şartı bulunmuyor.

emekli1.jpg

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Emekli ikramiyesi ödemeleri kendi hak sahipliği dolayısıyla alanlara tam olarak ödeniyor. Yani emekliler ikramiye tutarı ne ise tam olarak alabiliyorlar.

Ancak ödemeleri belli hisseye göre yapılanlara ise o hisse oranında ikramiye ödeniyor. Örneğin herhangi bir geliri olmadan eşten maaş alanların oranı yüzde 75. Emekli ya da çalışan olarak eşten maaş alanlar ise yüzde 50 oranında maaş alıyor.

Yetimler ise babalarından yüzde 25 oranında maaş alıyorlar. Buna göre ikramiye oranları da belirleniyor. İkramiyeler bu hak sahiplerine hisse oranları kadar ödeniyor.

Eşinden ve kendi emekliliğinden dolayı iki maaş alanlarda 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödeniyor

emekli2.jpg

5 bin liralık ödemede ise sadece dul aylığı alanlar, eğer çalışmıyorlarsa ölüm aylığı oranı yüzde 75 ise 3 bin 750 lira, yüzde 50 ise 2 bin 500 lira ikramiye alabilecek. Sadece yetim aylığı alanlar da eğer çalışmıyorlarsa yüzde 25 ölüm aylığı oranına göre bin 250 lira ikramiyeyi hesabında görecek.

* Esnaflık yapan emekliler de ikramiye alabilecek mi?
Emekli aylığı alıp kendi iş yeri bulunanlar, küçük esnaf ve şirket ortakları bu ikramiyeyi alamayacak.

* Kasım ayına kadar işten ayrılanlar ya da yeni emekli olacaklar ikramiye alabilecek mi?
Yapılacak düzenlemede hangi tarih itibariyle çalışmayanların ve emekli olanların yararlanacağı belirlenecek. Bu tarihe göre durum netleşecek.

Örneğin; Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdeyi duyurduğu 9 Ekim tarihi milat sayılabilir. Bu durumda 9 Ekim tarihi itibariyle emekli aylığı bağlanmış olanlar ve çalışmayanlar ikramiyeden yararlanır. Bu tarih sonrasında emekli aylığı bağlananlar, işten ayrılanlar ikramiyeyi alamaz.

emeklilik-emekli.jpg

* Ne zaman ödenecek?
Ödemelerin Kasım ayının ilk haftasında başlaması bekleniyor. Emekliler tahsis numarasının son rakamına göre belirlenecek günlerde 5 bin liralık ikramiyelerini hesaplarında görecekler?

* Banka sandıklarından emekli olanlar alabilecek mi?
Bayram ikramiyeleri sadece SGK'dan maaş alan emeklilere ödeniyor. Bu durumda banka sandıklarından emekli olan ve maaş alanlar için bayram ikramiyesi SGK tarafından ödenmiyor. Bazı bankalar emeklilerine kendi inisiyatifleriyle ödeme yapıyor. Ancak SGK ödeme yapmıyor.

emekli2-001.jpg

* EYT başvurusu yapanlar alabilecek mi?
EYT kapsamında başvuru yapmış ancak henüz maaşı bağlanmamış olanlar da 5 bin liralık ikramiyeden yararlanacak. Bu emekliler için de çalışmama şartı bulunuyor.

* Birden fazla aylığı olanlar iki ikramiye mi alacak?
Hem kendi emekli maaşını hem de babasından ya da eşinden ölüm aylığı alanlar tek bir dosya üzerinden ikramiye alacak.

Etiketler :